Медична реформа у Тячівській ОТГ: що зміниться цього року


На громадських слуханнях, які відбулися 14 березня у Тячівській ОТГ, головний лікар Тячівської АЗПСМ Зузанна Попович розповіла про основні напрямки роботи щодо проведення реформування первинної медицини.З 1 липня 2018 року фінансування первинної ланки медицини буде проводитися не Міністерством охорони здоров’я, а Національною службою здоров’я. Первинна ланка медицини отримуватиме кошти через Центр первинної медико-санітарної допомоги. Для цього ЦПСМД укладає контракт із Національною службою здоров’я. А пацієнти укладатимуть угоду (декларацію) з лікарями первинної ланки на власний вибір.

Триватиме кампанія укладання угод з 1 квітня по 1 липня цього року. Але фінансування МОЗ буде продовжуватись до вересня. Декларація з лікарем підписується безстроково. Якщо пацієнт захоче змінити лікаря – це можна буде зробити в будь-який час. Для цього треба лише підписати угоду з новим медиком, розривати декларацію з попереднім не потрібно. 

Для підписання угоди потрібні паспорт та ідентифікаційний код. Якщо угода окремо  підписується з лікарем для дитини, то, крім свідоцтва про її народження, потрібні ще й паспорти та ідентифікаційні коди обох батьків. 

Дорослих членів сім’ї може обслуговувати один лікар, а дітей – інший. Або ж один лікар може обслуговувати всю сім’ю. 

Основний спосіб заповнення декларації – електронний. Для цього МОЗУ розробило електронну систему еHealth. Декларацію роздруковують у двох екземплярах, які підписують пацієнт і лікар. Один екземпляр залишається у лікаря, інший – у пацієнта. З цього моменту до свого лікаря можна звертатися у будь-який час з будь-якими питаннями, пов’язаними зі здоров’ям (лікування, обстеження, виписка рецептів, в тому числі і на доступні ліки, довідок, листків непрацездатності тощо).

Якщо лікар буде у відпустці чи на лікарняному, його буде заміняти інший лікар первинної ланки. Якщо ж людина потребуватиме медичної допомоги в іншому місті, то можна звернутися у будь-який інший медичний заклад за місцем перебування. 

Один лікар може обслуговувати не більше 2 тисяч населення.

Якою буде мережа первинної ланки медицини у Тячівській ОТГ – тячівці дізнались із плану-схеми перспективного розвитку ЦСМД Тячівської ОТГ. Так, замість АЗПСМ у Тячеві, Руському Полі та Лазах діятимуть амбулаторії групової практики (тут працюватимуть 2 і більше лікарів, які будуть обслуговувати більше 4 тисяч населення). У Тячівці буде амбулаторія моно-практики (1 лікар, населення до 2 тисяч). В Округлій замість ФАПу буде Пункт здоров’я. ФАП у Чорній Воді вирішено ліквідувати у зв’язку з тим, що його утримання економічно невигідне (прийом практично нульовий).

Центр ПСМД Тячівської ОТГ пропонується розмістити на першому поверсі стоматологічної поліклініки. Цього року він має бути створений, адже наступного стартує реформа вторинного рівня.

Як зазначив Тячівський міський голова Іван Ковач, міська влада Тячева готова надати приміщення молодим спеціалістам-медикам, які мають бажання працювати сімейними лікарями у селах ОТГ – Руському Полі, Тячівці, Лазах, а також у Тячеві. Адже у молоді з’являється стимул працювати, бо заробітна плата сімейного лікаря буде залежати від кількості укладених із пацієнтами угод. Для того, щоби пацієнти могли укладати з ними угоди на рівних правах з іншими лікарями, треба зареєструватися як фізична особа-підприємець. 

Наталія Маджара для Tyachiv.com.ua