Закарпатські молодята з минулого: архівні фотографії

?Яке воно - закарпатське весілля? Зараз схоже на будь-яку, подібну "святково-обрядову церемонію" в регіонах України.А ось у минулому - дійсно унікальне, дійсно з ланцюгом забобонів і ритуалів, пише Закарпаття.depo.ua.
Взяти хоча б "голоси у попа" - традицію за три-два тижні до вінчання (коли молодята розповідали священикові про свій намір, а він записував їхні імена в церковну книгу) щотижня повідомляти пастві в храмі про бажання хлопця і дівчини одружитися. Якщо хтось з місцевого населення був проти - повинен назвати причини, з яких не могли це здійснити "закохані".
До речі, заручини в низинних районах Закарпаття раніше передували "визвідини", коли сім'я хлопця дізнавалася, як би ненароком зайшовши в гості в будинок жінки,  чи пара вона молодому. Чи годиться з такою сім'єю родичатися.
"Не позаздрити було і в юнакові - 80% одружень до 20-30 років 20 століття були "зведеними"- тобто за домовленістю між батьками. Діти не мали права голосу, навіть якщо серце рвалося до інших", - розповів Василь Коцан - кандидат історичних наук.
"Йти під вінець" дозволялося, до слова, тільки у вівторок і четвер. Не дай Бог у пісні дні: понеділок, середу, п'ятницю. Тільки після Другої світової до зазначених днів додали суботу.
Що стосується оригінальних  звичаїв, про які забули, і, можливо, даремно, то варто згадати, наприклад, те, що:  "Нареченій, - зазначає Василь Васильович Закарпатському кореспонденту, - під час одягання, належало ревіти, щоб востаннє, а також обов'язково до наряду їй кріпили голки або шпильку - "проти злих очей". Ще дівчині, якщо хотіла, щоб діти були схожі на неї, вийшовши з будинку, потрібно було тричі покрутитися, "дивлячись" на своїх рідних. Коли ж хотіла, щоб з'являлися на світ сини і одна дочка, переступаючи поріг церкви після вінчання, повинна озирнутися у бік лісу і сказати: "Все  частіше дуби, одна береза", а зайшовши в будинок чоловіка молода невістка розбивала яйце, "щоб так легко народити, як воно розбивалося ".
Успенський піст, який триватиме аж до 27 серпня, і після якого знову можна одружуватися, дає можливість підготуватися ретельніше до весілля. І, можливо, перейняти деякі обряди із старовини, щоб весілля вдалося.

?