Битва за урожай: посуха на півдні України підніме ціни на хліб і борошно

Посуха в Україні може призвести до серйозних проблем з урожаєм, особливо – з пшеницею, з-за чого можуть піднятися ціни на хліб.

В Україні у самому розпалі збір врожаю – на півдні перші тонни пшениці та ячменю вже відправлені на переробку, але обсяги зібраного не радують – через спеку та посуху врожай істотно менше, ніж у минулому році. Тепер експерти з Міністерства аграрної промисловості прогнозують – ціни на хліб і зернову продукцію в Україні зростуть, інформує Ukr.Media україна.
До чого призвела спека?
В першу чергу, спека призвела до аномальної посухи, з-за якої в Херсонській, Миколаївській і Запорізькій областях фермери зібрали урожай, вдвічі менший торішнього – 12-15 центнерів зерна з гектара. І винна у всьому саме посуха.
Аграрії вже зараз побоюються, що можуть не добрати і до 40% урожаю і більш ранніх зернових культур.
На щастя, фахівці Укргідрометцентру заспокоюють: північні і західні регіони України повинні «допомогти» аграріям і «підкинути» ще зернових, тому в середньому недобір буде на рівні 10-15%.
До чого призвели дощі?
Правда, і тут все не так гладко – на півночі і заході дощі призвели до загибелі чималої кількості озимих і до недосіву ярих культур. За перші дні, згідно з інформацією Мінагропроду, було намолочено 14,7 тисяч тонн зерна з 5,1 тисячі гектарів з 9,6 мільйонів гектарів, на яких росли ранні зернові (ярові і озимі пшениця та ячмінь), а також зернобобові(горох, квасоля).

Проте, головне в тому, що середня врожайність з гектара поки що йде нижче за рівнем, ніж торішня – всього 29,1 центнера/гектар (в 2017-му було 42,3 ц/га або на третину більше). Саме тому аграрії і забили тривогу – затяжна посуха, а потім різкі дощі, які прогнозують у липні, можуть призвести до втрати половини врожаю пшениці і ячменю, а це – 7-8 мільйонів тонн.
«Озимі, які сіються з осені і до весни встигають добре розвинутися, перезимували добре і постраждали мінімально, а ось з ярими культурами, особливо з ячменем, біда: з-за пізньої сухої весни його недосіяно близько 100 тис. га, не було сенсу. Тому врожай не буде рекордним, але є надія на західні і північні області. В цілому по Україні урожай може бути менше на 10-15% (53-57 мільйонів т), але найбільш постраждала Запорізька область втратить через відсутність дощів та спеку до 30% ранніх зернових. Але поки чекаємо на гарний урожай кукурудзи, яку прибирають восени, і липневі дощі їй тільки на користь» - роз'яснила начальник відділу агрометеорології Укргідрометцентру Тетяна Адаменко.
Як вплине природа на ціни?
У Міністерстві аграрної політики прогнозують, що всього урожай за літо складе близько 60 тонн зерна. Але ось на рахунок цін сміливих прогнозів дати не можуть. Експерти агроринку також утримуються від точних «вимірів».
Але вже зараз передбачається, що на продовольчу пшеницю в середньому ціна може піднятися на 20-25% на білий хліб, борошно та макарони. У гривнях це означає, що хліб може подорожчати на 3,5-4 гривні, кілограм борошна вищого сорту – на 2-3 гривні, макарони соцсортів – на 1-1,5 гривні за кілограм.
Крім того, експерти пов'язують зростання цін не тільки з неврожаєм, але і з подорожчанням енергоносіїв, зростанням соцстандартів (зарплат, зокрема).??