Нові лікарняні в Україні: коротко про складне

Нові лікарняні в Україні: коротко про складне
1 жовтня набули чинності нові правила нарахування лікарняних та матеріальної допомоги по вагітності, пологах, на поховання та деяких виплат потерпілим на виробництві. Про це розповіли у прес-службі Фонду соціального страхування.

Що змінилось?
Електронна подача звіту Ф4-ФСС з ТВП розширена – тепер можна подавати заяви-розрахунки та звіти про виплати онлайн. В результаті процес отримання фінансування має суттєво прискоритися.

1. Нова форма заяви-розрахунку об'єднує в собі всі види документації, необхідної для нарахувань матеріальної допомоги.

2. Документ отримав додаткові графи: пільги для постраждалих на ЧАЕС, страховий стаж, вигляд зайнятості співробітника та інше.

3. Орган Фонду соціального страхування (ФССУ) попередньо контролює – чи правильно нараховується матеріальна допомога. Помітивши помилки, уповноважені особи будуть надавати роз'яснення та рекомендації. Такий підхід повинен дозволити роботодавцям уникнути штрафів.

4. Повідомлення про виплати допомоги співробітникам повинні тепер подаватись не пізніше 30 днів з дня виплати.

5. Також зазнали змін і терміни подачі заяви-розрахунку – вона має податися роботодавцем за 5 трудових днів з моменту затвердження протоколу засідання комісії.

Тож щоб отримати страхові виплати, працівник повинен передати лікарняний лист бухгалтеру, щоб він заповнив графи про страховий стаж і кількість днів, за які буде нарахована матеріальна допомога. Потім цей лист подається комісії соціального страхування на розгляд, де буде прийнято рішення щодо страхових виплат по непрацездатності.

Якщо рішення позитивне – бухгалтерія розраховує розмір виплати, оформляє і лише після цього подає заяву-розрахунок на отримання фінансів від ФССУ.

Після цього робочий орган ФССУ нараховує виплати на спеціальний рахунок компанії і працівник отримує матеріальну допомогу за місцем роботи.

В основному, усі зміни більше стосуються бухгалтерії, ніж застрахованої особи, адже від співробітника потрібно тільки надати необхідні документи, які стануть основою для призначення виплат, найчастіше – це лист непрацездатності.

Кого зачепить нове нарахування лікарняних та виплат?
1. Допомога при тимчасовій непрацездатності виплачується у вигляді повної або часткової суми зарплати. Таке фінансування можна отримати, якщо ви захворіли або травмувалися, але не на виробництві.

Також фонд обіцяє матеріальну допомогу у дні, коли людина доглядає за хворою дитиною або близьким родичем. Якщо людина, яка доглядає за малою дитиною або дитиною-інвалідом співробітника, захворіла – вона може доглядати за ними і розраховувати на страхову виплату. 

Також в цю категорію потрапили:
- карантин;
- зміна співробітником виду діяльності з меншим розміром оплати праці (внаслідок медичного висновку);
- протезування у лікарні;
- перебування у санаторії або реабілітаційному центрі.

2. Допомога у період вагітності і пологів надається у розмірі повної середньої зарплати.

3. Розмір матеріальної допомоги на похорон встановлюється управління фонду і не може бути меншим встановленого законом прожиткового мінімуму. У випадку смерті на виробництві також повинні компенсуватися витрати на ритуальні послуги.

Джерело  ​