Паперові лікарняні листи замінять електронними: як це може працювати

Паперові лікарняні листи замінять електронними: як це може працювати
У 2019 році в Україні почнуть переводити паперові листки непрацездатності в електронні

Ніяких бланків, печаток і походів до чиновників. Паперові лікарняні замінять електронними. Отримати лист непрацездатності стане простіше, а можливостей для корупції буде менше. Нововведення мало запрацювати в 2018-му році. Однак рік пройшов дуже швидко, тепер в уряді обіцяють втілити ідею в 2019-му. Як лікарі будуть відкривати електронні лікарняні, розбирався сайт "Сегодня".

Війна зі схемами
"Лікарняний від 100 гривень", - жирним виділено в оголошенні на вікні поїзда метро. А ще медична книжка та довідка в школу або басейн. Такими ж оголошеннями рясніє інтернет: обіцяють зробити всі довідки офіційні, печатки та підписи справжніх лікарів.

На медичних довідках побудований цілий бізнес, він працює в відкриту і відчуває себе вільно. МОЗ підрахував - щороку лікарі видають 5,5 млн лікарняних. Скільки з них несправжніх - підрахувати ніхто не може, Фонд соціального страхування перевіряє тільки 11% всіх лікарняних. Сама паперова довідка захищена лише серією та номером.

Лікарняні продають за кількома схемами, відзначають в урядово-громадської ініціативи "Разом проти корупції". Перший вид – це фальшиві лікарняні на несправжньому бланку, підписані неіснуючим лікарем. Але лікар може видати здоровій людині справжній лікарняний, це друга схема. Така система може бути поставлена в лікарні на потік. Або, наприклад, окремий лікар може "підробляти" на цьому. Електронний лікарняний повністю не викорінить таку схему. Але Фонд соціального страхування буде бачити, скільки одна лікарня або лікар видає лікарняних. Зараз такої статистики немає.

Ще лікарняні використовують як прикриття. Наприклад, співробітника попередили про звільнення, а він сказав, мовляв, добре, але я на лікарняному. І в цей же день виписав собі лікарняний, після чого чотири місяці "хворітиме". Отримати електронний лікарняний заднім числом буде неможливо.

Але оплачують фальшивий лікарняний інші працівники. Із зарплати кожного українця відраховується 22% єдиного соціального внеску. Частина з цієї суми йде до Фонду соціального страхування: коли людина бере лікарняний, перші п'ять днів оплачує роботодавець, все інше - Фонд.

Розмір виплат залежить від трудового стажу. Працівникові зі стажем до трьох років виплатять 50% середньої зарплати за рік. За стаж від трьох до п'яти років - 60%. Якщо людина пропрацювала від п'яти до восьми років, то під час хвороби йому виплатять 70% середньої зарплати. 100% - тим, хто працює більше восьми років або має пільги. Якщо довідка до п'яти днів, роботодавець не буде відправляти її до Фонду соціального страхування, а повинен оплатити всі сам.

Коли і як запрацює реєстр електронних лікарняних
Лікарняний лист відкриває лікар. ЛІкар ставить діагноз і підтверджує непрацездатність, потім хворому треба кожен день відзначатиметься в лікарні, що він справді хворіє. І неважливо, чи може він встати з ліжка. Цю повинність теж можуть скасувати і дозволити три дні прохворіти.

Є плюси і для роботодавця. Зараз людина може піти на лікарняний заднім числом або не попередивши роботодавця. Сам роботодавець може й не знати, що його співробітник пішов на лікарняний, або знати тільки з його слів. Працівник приносить довідку з печаткою лікарні лише після одужання. Коли запустять електронний реєстр, лікарю, щоб відкрити лікарняний, треба буде під своїм ім'ям внести в спеціальну програму ідентифікаційний номер платника податків. До імені пацієнта автоматично підтягнеться місце роботи та посада. Далі лікар ставить свій електронний підпис, і лікарняний лист вирушає до Фонду соцстрахування.

Роботодавець в цей же день зможе увійти в систему і перевірити, чи дійсно співробітник на лікарняному. Але у нього буде обмежений доступ - він не зможе бачити дані про хворобу співробітника. Такі зміни анонсував Фонд соцстрахування на початку цього року.

Як в результаті буде працювати електронний лікарняний стане зрозуміло станом на 1 лютого 2019 року, каже Михайло Серебряков, менеджер проектів ініціативи "Разом проти корупції".

"Поки прийнято постанову, яка говорить тільки про впровадження електронного листка непрацездатності. Докладні документи у нас повинні бути на 1 лютого. Тільки потім будуть запускатися пілотні проекти. Паперові листи непрацездатності будуть відходити поступово", - розповів Серебряков.

В першу чергу електронний лист знімає проблему видачі довідок заднім числом, каже експерт. Однак у електронного лікарняного є слабке місце. Система не бачить, чи хвора людина, якій видають лікарняний. Тобто, корупція може залишитися. Але система може аналізувати, скільки лікар видає лікарняних за місяць, і скільки одна людина отримує лікарняних. Якщо будуть відхилення, лікаря перевірятимуть.

"Лист непрацездатності – документ суворої звітності. За підробку документів передбачена кримінальна відповідальність – стаття 358 ККУ (підробка документів, печаток, штампів). Крім цього, з огляду на, що в підробці міг брати участь медперсонал, це може розцінюватися як службове підроблення – ст. 366 ККУ, тобто внесення до офіційних документів неправдивих відомостей, підробка документів. Складання і видача завідомо неправдивих документів карається штрафом до 850 гривень або обмеженням волі на строк до трьох років з позбавленням права займати посаду до трьох років. Підробка документів – теж позбавлення волі до трьох років", – відзначає Підгорний Руслан, юрист"Прима Лідер Груп".

"У багатьох країнах лікарняних немає"
У багатьох країнах світу лікарняних листів немає, каже Зоряна Черненко, голова правління Української медико-правової асоціації. Ця практика лікарняних документів дісталася Україні від Радянського Союзу.

"У країнах, де є медстрахування, в контракті з співробітників прописується, скільки днів він може пропускати через хворобу, і це буде оплачено роботодавцем. Тобто, державної поголовної системи немає. Є дискусія, щоб і в Україні скасувати лист непрацездатності. Але з огляду на повільну еволюцію соціальної системи забезпечення, думаю, для цього ще не час. Для людей, які працюють в бюджетних установах, на сьогодні лікарняні – значна підтримка. Якщо у нас більшість буде працювати в приватному бізнесі, можливо, лікарняні відімруть. Працівники приватних підприємств рідко коли користуються лікарняними листами – тільки коли треба відійти від обов'язків, а в звичайному порядку лікарняний не такий популярний", – говорить Зоряна Черненко.

Однак введення електронного реєстру листів непрацездатності вирішить проблему відкриття лікарняних заднім числом, коли людину звільняють з роботи або притягують до відповідальності. А також унеможливить продаж лікарняних листів в метро і інтернеті.

"І в деякій мірі буде полегшення для пацієнтів, яким не треба буде бігати за печатками. Це і велика відповідальність для лікарів, оскільки чітко можна буде простежити, який лікар і що робив в реєстрі лікарняних. Електронний лікарняний зменшить корупційні ризики, але все одно буде потрібно кілька років, поки це пошириться по всій країні. Бланки можна розвезти і по маленьких селах, а для електронного лікарняного потрібен стабільний доступ до Інтернету і комп'ютера", - додає Черненко.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що вже більше половини українців (56%) уклали договір з сімейним лікарем, і три чверті з них (76%) цілком задоволені своїм вибором.  ​