Цитрусовий сад на підвіконні: як виростити апельсин з кісточки

​Умови вирощування апельсинового дерева вдома. Підготовка насіння, ґрунту. Посадка і пересадка рослини, догляд.

Чи можна виростити апельсин з кісточки?
Відповідь однозначна, можна! Питання в іншому, чи буде плодоносити дерево, і як наблизити процес його цвітіння? Або воно просто буде екзотичною прикрасою вашого будинку, інформує UkrMedia.
Виростити з кісточки сіянець, зможе навіть дитина. Ця рослина найменш вибаглива з усіх цитрусових, хоч і має свої особливості догляду і вимагає певних умов.
Якщо просто кинути кісточку в землю і поливати рослину, воно виросте, але дасть плоди не раніше, ніж через 8 років. Якщо ви хочете виростити повноцінне апельсинове дерево вдома, його слід прищеплювати від плодоносного рослини, вчасно підгодовувати, пересаджувати і формувати крону. Так ви отримаєте урожай через 3-4 роки..
Вирощування апельсинового дерева
Підготовка насіння до посадки
Для посадки ідеально підійдуть свіжі кісточки. Не варто брати посадковий матеріал від пом'ятих, підгнилих, зеленуватих фруктів. Ідеально підійдуть апельсини дозрілі, правильної форми, красиві. Яке насіннячко посадите, таке дерево і виросте.

Підготовка кісточок:
 • Вибирайте велике насіння, здорове і привабливе на вигляд, важке.
 • Використовуйте свіже насіннячко. На старих з'являється скоринка, і шанси зійти знижуються.
 • Очистіть кісточку від залишків м'якоті фрукта.
 • Промийте, бажано під проточною чистою водою.
 • Опустіть на добу насіння у воду. До води можна додати спеціальні добрива, щоб підвищити ймовірність сходів.
Апельсин і без додавання хімікатів і добрив добре сходить, тому ви відразу можете його посадити або опустити в просту воду. Для експерименту посадіть кісточки з різних плодів.
Підготовка ґрунту та посадка
Для посадки слід вибрати невеликі ємності. Наприклад, для кожної насінини індивідуальний пластиковий одноразовий стаканчик, або великий ящик для всього насіння. Якщо ви не плануєте залишати багато дерев, не садіть багато насіння, так як майже все зійде, а викидати потім буде шкода.
Землю для посадки купіть в магазині, є спеціальні суміші для цитрусових рослин. Або приготуйте самостійно, змішавши торф і землю з грядки (1:1). У такому ґрунті рослині буде найкомфортніше, однак воно може зрости і в звичайній землі.
Етапи посадки:
 1. Візьміть горщик, внизу якого буде досить багато отворів.
 2. На низ горщика покладіть дренаж (камені, пінопласт, пісок).
 3. Насипте в землю горщик, трохи її придавивши.
 4. Проробіть отвір на глибину 2 сантиметри. Якщо ви садите все насіння в один ящик, відстань між отворами повинна бути не менше 5 сантиметрів.
 5. Помістіть насіннячко в отвір, і засипте його землею.
 6. Полийте посадки.
 7. Наше насіннячко необхідно поставити в тепле місце, воно може бути мало висвітленим.
 8. Створюємо парниковий ефект. Накрийте саджанець горлечком з пластикової пляшки, а кришку залиште відкритою для вентиляції. Так само допустимо використовувати звичайну плівку або пакет.
 9. Приблизно через місяць, коли з'являться перші листочки, рослину краще перемістити на сонечко. Якщо ви посадили її взимку, можливо, знадобитися додаткове підсвічування. Саме тому краще здійснювати посадку в березні-квітні.
Пересадка дерева
Як тільки на паросткові з'являється 4-5 листочків, його слід пересадити. Горщик для першої пересадки має бути невеликим (10 см). Адже у молодої рослини практично немає коренів, тому вологи в землі забагато, вона починає закисати у великому горщику.

Для першої пересадки ми зробимо інший грунт:
 • 2 частини землі з грядки;
 • 1 частина піску;
 • 1 частина торфу;
 • 1 частина перегною листя.
Пересадка в подальшому проводитися один раз на пару років, а наступний горщик більше попереднього всього на 2-3 сантиметри. Якщо рослина дуже стара (10 років), її не варто пересаджувати, у неї краще поміняти верхній шар грунту.
При кожній пересадці не забувайте про рясний дренаж. Ідеальний час пересадки - початок весни, до цвітіння і появи нових листків.
Умови вирощування і догляд
Як ми вже казали, рослина не дуже вибаглива, але все ж слід дотримуватися кількох правил, що стосуються догляду за цитрусовою рослиною:
 1. Рослина любить світло, але не прямі сонячні промені, вони згубно позначаються на ній. Тому горщик з апельсиновим деревом краще зберігати у світлому місці, але не на підвіконні. Так само не варто різко відвертати крону рослини від сонця. Якщо вам необхідно її повернути, повертайте не більше ніж на 5 градусів в тиждень.
 2. Ще один привід прибрати рослину з підвіконня це протяги.
 3. Вологість в приміщенні повинна становити приблизно 40. Найретельніше за цим показником варто спостерігати під час опалювального сезону. Прибирайте дерево подалі від батарей. Якщо повітря занадто сухе, рослина скине листя і загине.
 4. Рослина любить помірну вологу, тому її не можна заливати. Перелив призводить до загнивання коренів.
 5. Вода для поливу не повинна містити хлор. Краще використовувати талу, дощову воду або хоча б її відстояти.
Якщо дотримуватися цих простих правил, апельсинове дерево не повинно загинути. Однак якщо ви наблизите його умови існування до природних, воно розквітне куди швидше. Температура взимку - 12-15 градусів, навесні - 18. Влітку щоденне поливання, перебування на свіжому повітрі і оберігання від прямих сонячних променів.
Апельсин слід підгодовувати раз в 2 тижні, спеціальним комплексним добривом для цитрусових. Його можна приготувати самому, слід змішати по 20 г азотних, фосфорних добрив і калійних солей на 10 літрів води. Раз на місяць можна додавати марганцівку.
Як ви зрозуміли, виростити апельсинове дерево вдома зовсім не складно, головне - набратися терпіння. І через кілька років на дереві з'являться соковиті ароматні плоди. Через приблизно рік рослину слід прищепити.​