Оплачувана відпустка для чоловіків після народження дитини: новий законопроект

У Верховній Раді на розгляді є проект закону, який передбачає 10-денну оплачувану відпустку для чоловіків у зв’язку з народженням дитини. 

Оплачувана відпустка для чоловіків після народження дитини: новий законопроект

Законопроект пропонує доповнити статтю 17 закону України «Про відпустки» новою частиною, яка передбачає надання чоловікові права оформити 10 календарних днів відпустки із збереженням заробітної плати у зв’язку з народженням дитини.

Автори документа зазначають, що в багатьох європейських країнах передбачена така відпустка для чоловіків. Зокрема в Норвегії батько має право на 14 днів оплачуваної відпустки, а в Ісландії — на три місяці, так само як і жінка.

Співініціатор законопроекту Геннадій Кривошея каже, що ці зміни покликані зробити чоловіка відповідальним сім’янином.

«Законопроект направлений на збереження сім’ї — це проявляється в тісному контакті чоловіка із дружиною та батька із дитиною. Ми говоримо про те, що мама сама собою знаходиться в декретній відпустці, а в цей час чоловік має повне право перші 10 днів побути разом з сім’єю, незалежно від того, де він працює», — пояснює парламентар.

На сьогодні в Україні чоловік може тільки піти замість дружини в декретну відпустку.

Соціологиня Оксана Дутчак зазначає, що в цілому ситуація «доволі катастрофічна».

«Чоловік за законодавством може піти у декретну відпустку, але, наскільки мені відома статистика, з усіх відпусток по догляду за дитиною на чоловіків приходиться 1-2%. Суспільство має гендерні стереотипи про те, хто має відповідати за дитину», — зауважує вона.

Водночас Дутчак наголошує, що зараз немає передумов для того, аби чоловіки брали декретну відпустку.

«У нас жінки заробляють в середньому менше, відпустка по догляду не оплачується, і сім’я вимушена робити економічний вибір — чию зарплату вони будуть втрачати наступні 2-3 роки», — каже вона.

Держава має заохочувати чоловіків, аби вони також доглядали за дитиною, пояснює Кривошея.

«Можливо, чоловік, побувши 10 днів з дитиною, незалежно від зарплати може зрозуміти, що він може і рік побути у декретній відпустці. Має бути якийсь перший крок. Для багатьох чоловіків це, умовно кажучи, стереотип: «Ну що я буду сидіти з дитиною вдома», — каже депутат.

Також ця 10-денна відпустка для чоловіків може спростити перші дні після пологів для жінок.

«Жінці досить важко в перші дні адаптації, немає бабусі, ще чогось. Тому їй потрібна допомога», — пояснює співавтор законопроекту.

Документ вже підтримав один із комітетів Ради — з питань молоді і спорту.

«Перспективи, я більш ніж переконаний, в нього є», — заявив Кривошея, пояснивши, що автори ініціативи в першу чергу хочуть привернути увагу до цієї проблеми.

Лише 10-денний термін відпустки, передбачений документом, зокрема обумовлений можливою негативною реакцію роботодавців.

«Мені багато хто писав, кажуть: ви хочете, щоби ми це оплачували зі своєї кишені? Це питання роботодавців, які кажуть, що для них це серйозне навантаження», — розповідає парламентар.

Дутчак додає, що також проблемою є тіньова економіка України. Тобто люди, працевлаштовані офіційно, ніяких можливостей не отримають. Вона вважає, що законопроект зможе змінити ситуацію тільки у виняткових випадках.

«Це будуть окремі випадки серед людей з великих міст, які мають певні можливості через свою форму зайнятості. Для переважної більшості нічого не зміниться, поки не буде структурних умов», — каже Дутчак.

Соціологиня наголошує — тільки структурні зміни можуть покращити ситуацію з гендерною рівністю.

На думку Дутчак, структурно змінити ситуацію може лише оплачувана відпустка зі збереженням 70-80% окладу для догляду за дитиною та виділенням батьківської квоти для чоловіків. Ці зміни дозволять більше залучати чоловіків до догляду за дітьми.

«Критично необхідно для змін — розбудова мережі дошкільних закладів, бо дитсадків в Україні катастрофічно не вистачає», — додає вона.

Кривошея погоджується, що існує проблема дитсадків, але за неї відповідальна влада на місцях.

«По садкам це є реальна проблема, про неї всі знають. Коли в нас у Києві будують житлові комплекси на 10 тисяч квартир, а всередині не будуються ні садочок, ні школа, то тоді в мене виникає питання до міської влади — як вони взагалі планують, роблять детальний план забудови території. Це відповідальність місцевих органів влади», — пояснює депутат.

Ще одним дуже важливим фактором, на думку Дутчак, є правильне виховання.

«Потрібні зміни в шкільній освіті, які зараз вже намагаються впровадити, вводячи туди більш нестереотипні ролі для чоловіків і жінок. З іншого боку, треба розуміти, що такі зміни не можуть відбутися швидко, вони завжди поступові. Якщо для них створити передумови, то вони будуть просуватись. Якщо будуть передумови, чоловіки братимуть відпустки по догляду за дітьми, вони будуть залучатися до доглядової праці, загалом залучатимуться до домашньої праці, а діти будуть бачити, що їхні батьки поводяться таким чином, і будуть виростати на цьому прикладі», — резюмує соціологиня. 

Громадське  ​