"Цибульна лихоманка". Чому в Україні цибуля б'є цінові рекорди

​Зараз рентабельність становить рекордні 500-600%.

Ріпчаста цибуля раптом стала чи не головною "родзинкою" нинішнього сезону — ціни на нього б'ють всі рекорди, та вже наблизилася до 45 гривень за кілограм, інформує Ukr.Media.
Це дорожче, ніж імпортні банани та апельсини — їх реально купити за 25-30 гривень. Для порівняння: у травні минулого року цибулю продавали по 12-15 гривень, а восени 2017 — і зовсім по 6 гривень, тобто, за півтора року ціна зросла майже у вісім разів.
Як пишуть експерти, постачання марихуани, вона ж банальна анаша, з Центральної Азії до Європи приносять від 100 до 300 відсотків прибутку.
Інша справа — цибуля. Вона абсолютно незамінна на кухні, а експорт ріпчастої з Узбекистану, наприклад, до України, Польщу чи Німеччину дає до 700-800 відсотків прибутку", — написав на своїй сторінці в Facebook німецький журналіст Борис Фельдман.

Цибуля потрапила у чорний список наших фермерів ще у 2015 році. Тоді посіви цієї культури урізали відразу на 18%. Причина банальна — різкий обвал цін через перевиробництво. У деяких господарствах урожай просто залишили в полі — це було дешевше, ніж витрачатися на його прибирання і зберігання.
Але останньою краплею для селян став позаминулий рік. З-за низьких закупівельних цін цибуля виявилася настільки збитковою, що багато аграріїв вважали за краще засіяти поля більш передбачуваними культурами — картоплею, морквою та іншим.
У минулому сезоні вітчизняні фермери відвели під цибулю близько 53 тисяч гектарів, що на 2 тисячі гектар менше, ніж роком раніше.

Плюс підвела погода — через посуху цибульні посіви просто вигоріли. У результаті врожай склав близько 884 тисячі тонн проти майже 980 тисяч тонн роком раніше. Це — найгірший показник за останні десять років. Менше цибулі Україна збирала хіба що у 2009 році — 876 тисяч тонн.
Втім, є дві головні відмінності від цибульної кризи десятирічної давності. По-перше, з того часу зросло споживання (зараз воно складає близько 900 тисяч тонн на рік), по-друге, традиційно дефіцит овочів в Україні перекривають імпортери, що, власне, утримує ціни в рамках пристойності.
"Три роки поспіль посівні площі під цибулею в Україні лише скорочувалися. А у 2018 році впав ще і врожайність. Звідси й дефіцит".

Але в цьому році, стався "несприятливий збіг обставин". "Зазвичай ми усуваємо дефіцит імпортом овочів з Польші та інших країн, але в цьому році європейські країни самі зібрали один з найгірших за останні 10 років врожаїв, і теж змушені імпортувати цибулю".
У результаті всього за тиждень — з останніх чисел квітня до 3 травня — цибуля в Україні подорожчала більше ніж на 40%, до 30-34 гривень. І, як видно, ажіотаж поки тільки набирає обертів.
Як відзначають експерти, фермери та пересічні селяни, яким вдалося зберегти до весни запаси цибулі товарної якості, накрутили ціни вдвічі.
Варто відзначити, що в цьому сезоні подорожчала не тільки цибуля, але й інші овочі борщового набору (картопля, буряк, морква, капуста). Але все ж зростання цін на цибулю виявилися найбільш суттєвим, так що для аграріїв ця культура справді стала золотою, адже її собівартість не перевищує 7-8 гривень за кілограм.

Тобто, рентабельність становить рекордні 500-600%. Для порівняння: традиційна норма прибутковості на овочах рідко перевищує 20%.
Варто відзначити, що "цибульна лихоманка" не обійшла і європейські супермаркети. У деяких країнах ЄС ціни на цибулю досягають 4-5 євро за кілограм, тобто, в перерахунку на гривню — 120-150 гривень. Зрозуміло, що при таких цінниках в Європі, за цибулею доводиться повоювати.
Головними постачальниками цибулі до нас і до Європи в нинішньому сезоні стали Казахстан, Узбекистан і Азербайджан. Окремі партії везуть також з Аргентини, Єгипту тощо.
"Якщо ми спокійно купували цибулю в Азії з січня, то зараз європейці дійшли й туди. І ціна знову почала рости".
"Зростання імпорту в 54 рази? Таких коефіцієнтів не дає жоден інший продукт у світі. Травичка? Так марихуана нервово курить в сторонці при тих нормах прибутку, які легко забезпечує бізнесу цибуля. І, зауважте, цілком легального бізнесу!
Зараз агенти ЄС, Туреччини, України прочісують Аргентину та Нову Зеландію, скуповуючи будь-які обсяги цибулі, які зустрічають. А в Європі цибуля дорожчає і дорожчає".
Зрозуміло, що продавці цибулі по повній скористалися сприятливою для себе ринковою кон'юнктурою.

Для узбецьких бізнесменів цибуля стала золотою жилою. При закупівлі цибулі в Узбекистані по 300 доларів за тонну, можна заробити 700-800 доларів на тонні або близько 15 тисяч доларів на кожній фурі при експорті до України. І це зараз, коли цибуля різко подорожчала в Азії. Буквально за тиждень ціни на цибулю нового врожаю в Таджикистані зросли більш ніж у три рази — з 80 доларів за тонну до 260 доларів. В Узбекистані ціни на цибулю врожаю 2019 року підскочили за тиждень з 100-150 доларів за тонну до 300 доларів.
Європейські аналітики прогнозують, що цибуля може ще більше подорожчати, адже дефіцит поки так і не вдалося перекрити за рахунок імпортних поставок. А замінити цибулю іншим схожим продуктів переробки просто нереально.
Втім, в Україні, як вважають експерти, ціни вже досягли максимуму.