Що робити з опалим осіннім листям: цікаві ідеї

​Знищувати зібраний природний матеріал не варто, він вам ще знадобиться.

Восени в саду скупчується багато опалого листя. Але не поспішайте спалювати його, звичайно, якщо воно не заражене небезпечними хворобами (кокомікозом, паршею, борошнистою росою). Адже здорове сухе листя може бути дуже корисним, інформує Ukr.Media.
Деякі садівники дотримуються думки, що в природі все продумано грамотно, тому опале листя краще залишити в саду. Ця органіка послужить їжею для черв'яків і поліпшить структуру ґрунту. Але якщо листя падають на газон або клумбу, їх треба згребти, щоб вони не перекривали рослинам доступ до світла і повітря. Знищувати зібраний природний матеріал не варто, він вам ще знадобиться.
  • Компост. Опале листя подрібніть і додайте в компостну купу. Листяний "компонент" компосту виявиться найбільш ефективним, якщо незадовго до його закладання ви помістите туди зелені рослини.
  • Ґрунт для розсади та кімнатних квітів. Опале листя покладіть у великий поліетиленовий пакет, додайте до них зелені відходи (наприклад, однорічні бур'яни без коренів і насіння), регулярно струшуйте і перемішуйте вміст пакету. Після розкладання цей органічний матеріал стане чудовим ґрунтом для вирощування розсади та кімнатних квітів.
  • Мульча. Восени просто розкладіть опале листя на грядках і стежках між ними. Такий шар стримає зростання бур'янів і буде перешкоджати вимиванню з ґрунту мінералів. Навесні перепріле листя зберіть граблями або закладіть в ґрунт при перекопуванні.
  • Декор для садових доріжок. У природних садах опале осіннє листя гармонійно виглядає на доріжках. Просто не збирайте його до тієї пори, поки воно не почорніє.
  • Укривний матеріал для багаторічників. Сухим листям укрийте на зиму троянди, гортензії, хризантеми та інші теплолюбні багаторічні рослини. Також опалим листям можна замульчувати ґрунт біля контейнерних культур. "Ковдра" з листя згодиться і цибулинним квітам.
  • Матеріал для теплих грядок. Щоб навесні отримати урожай якомога раніше, опале листя помістіть до країв у заздалегідь підготовлені траншеї, а викопаний ґрунт залиште біля майбутніх теплих грядок до весни. На листя покладіть подрібнену траву та інші зелені залишки і полийте траншеї водою (якщо осінь дощова, буде достатньо природного зволоження). Навесні на осіле листя насипте землю, після чого укрийте грядки нетканим матеріалом. Коли вони "зігріються", посадіть туди розсаду.
  • Ґрунт для високих грядок. За такою ж схемою використовуйте опале листя для наповнення високих грядок. Навесні перепріле листя буде виділяти в ґрунтосуміш тепло і створить оптимальні умови для росту городніх культур.
  • Добриво для газону. У суху погоду пройдіться по газону газонокосаркою зі знятим кошиком. Подрібнене листя дозволять траві "дихати", і незабаром проникнуть у ґрунт і поліпшать його структуру.
  • Будинок для їжаків. Частину опалого листя залиште біля паркану, в далеких куточках саду, де не ростуть городні культури, і в пристовбурних колах дерев. У сухих листках люблять зимувати їжаки. Так ви допоможете цим милим звірятам знайти зручне місце для зимової сплячки.
  • Прикраса для будинку. Виберіть найкрасивіші листя оригінальної форми і забарвлення і складіть з них декоративні композиції (наприклад, осінні вінки і букети), які відмінно впишуться в інтер'єр будинку. А ще яскраве листя можна використовувати під час спільної творчості з дітьми при створенні цікавих виробів.