“Миколай, Миколай”: закарпатські традиції в день святого Миколая


Якщо діти по всій Україні з нетерпінням чекають 19 грудня – коли вранці знайдуть подарунки від Святого Миколая, то закарпатська малеча знає – з подарунками до них прийде ще один дідусь – Мікулаш. Католики вшановують Святого Миколая 6 грудня.
На Закарпатті проживає чимало вірників західного обряду, для яких різдвяні свята починаються саме 6 грудня. В області, де у одній сім’ї переплатаються традиції багатьох країн, дітям подарунки спочатку приносить “угорський”, “словацький” Мікулаш, а вже потім  – “наш” Миколай.

Це найбажаніший день у році для дітлахів. Напередодні свята діти пишуть листи до святого Миколая зі своїми побажаннями і вкидають їх у поштову скриньку або кладуть за вікно і моляться до нього, просячи передусім здоров’я собі та батькам.

Традиція до отримання подарунків від святого Миколая також відома закарпатським дітлахам. Напередодні ввечері діти миють чобіток й кладуть його на підвіконня. Саме туди Миколай вночі приносить подарунки.  Чемні діточки обов’язково знайдуть на вікні подарунок, а неслухняні – прутик. Ця різочка є своєрідним попередженням дитині, що час задуматися над своєю поведінкою і виправитися.

До слова, навідміну від Діда Мороза й інших казкових героїв, Миколай – це реальна людина, яку за її благородні вчинки і гідне життя нарекли Святим. Окрім того, що Святий Миколай дійсно жив у цьому світі і мандрував по усій Європі, його постать обросла і легендами, які тепер не можна підтвердити чи заперечити. В Україні, у свою чергу, особливо багато легенд про святого.
МОЛИТВА ДО СВЯТОГО МИКОЛАЯ
Великий Угоднику і Святителю Божий Миколаю, Пастирю й Учителю всіх, хто з щирим молінням вдається до Твоєї допомоги.
Ти помагав тим, які до Тебе вдавалися, поможи і мені в усіх труднощах і потребах життя мого.
Коли прийде хвиля, де сила моя заслаба, труднощі, що стають на дорозі життя мого, завеликі для мене, Ти, Угоднику Божий, подай мені помічну Твою руку і стань мені на охорону, як ставав завжди тим, що в труднощах і небезпеках пам’ятали про Тебе.
Поблагослови мене Святительською Твоєю рукою, настав на стежку добру, запали в мені віру непохитну і моли Христа Бога, спастися душі моєї.
Амінь​