З Днем народження тебе, Тячів!

14-15 вересня Тячів відзначить 690-ту річницю першої документальної згадки про місто.
Як свідчать публікації у районній пресі, вперше День міста Тячева відсвяткували 28 років тому – в неділю, 3 листопада 1991 року. То було відзначення 662-ї річниці письмової згадки про місто.
Розпочалося свято о 9.00 науково-практичною конференцією. Під час заходу про історію міста та Тячівського району розповіли  науковці Ужгородського державного університету В.І.Ілько, Е.А.Балагурі, Д.Д.Данилюк.

На конференції також виступили лікар Тячівської лікарні, краєзнавець Тібор Силлеші, начальник обласного управління культури В.С.Габорець, голова муніципалітету м.Сігет, Румунія пан Штець.

Об 11.00 урочистості продовжились на центральній площі міста. 

Відкривав свято голова райвиконкому П.В.Герич.

«Сьогодні вперше за всю історію нашого краю відзначається річниця міста Тячів. У літописі про його заснування вперше згадується 1329 рік, – цитує посадовця кореспондент газети. – Наші предки облюбували собі поселення на березі швидкоплинної Тиси, в долині посеред гір, вкритих пралісами, мальовничими краєвидами, багатими «живою» водою – мінеральними джерелами. Поселенці – лісоруби, скотарі, землероби, солекопи ще в ту сиву давнину прагнули, щоб цей чудовий край і його люди були вільними, творили добрі діла, свою культуру, національні звичаї, плекали надію, що їх праправнуки житимуть у злагоді, мирі і достатку. Свідками цих давніх подій на сьогодні є лише вічно молодий Нересен, що височіє над містом по той бік Тиси, та стрункі смереки і буки полонин. Історія нашого міста – це історія краю і його народу. Це ми з вами і ті, кого немає серед нас, – українці, угорці, румуни, словаки, німці, євреї та люди інших національностей. Всі ті, хто пов’язав свою долю з Тячівщиною і її містом».

Як повідомлялося, свято відвідали гості з Рахівського, Хустського, Виноградівського та інших районів краю, делегації з Румунії на чолі з головою муніципалітету м.Сигета паном Штецем та Бардіївського округу Чехословаччини на чолі з головою окружного уряду Євою Гудаковою.

Від імені виконкому міської ради народних депутатів учасників свята привітав його голова В.М.Мільович. А благочинний Тячівської православної церкви о.Михайло Келемен провів святкове богослужіння.

З привітаннями до присутніх звернулися від товариства української мови ім.Т.Шевченка Василь Черничко, від товариства угорської культури – Шандор Борбель, від інтелігенції міста – Лілія Турок, від працівників сільського господарства – Карло Горват, від районної організації Руху – Олег Куцин, редактор обласної газети «Новини Закарпаття» Ілля Ільницький, отець Антал, а також голови окружного уряду м.Бардієво Єва Гудакова та муніципалітету м.Сігет пан Штець.

Відтак о.Михайло Келемен окропив святою водою центральну площу, провів урочисту церемонію освячення герба міста Тячева та пам’ятного знака на місці спорудження пам’ятника Тарасові Шевченку (у той час велися розмови про те, щоби встановити його на площі перед адмінбудинком районної ради – авт.).

Відтак на тячівців і гостей міста чекала концертна програма у виконанні колективів художньої самодіяльності з Буштина, Дубового, Солотвина, Тереблі,  Лазів, Нересниці, рухівського, Виноградівського районів, Румунії… характерно, що музичні композиції виконувалися різними мовами: українською, угорською, румунською…

Зазначалося, що в рамках святкування насиченою була й спортивна програма. Масові гуляння тривали до пізнього вечора.

Автор репортажу Г.Міщенко відзначав, що до Дня міста підготувалися й працівники торгівлі, які на осінньому ярмарку представили великий асортимент промислових і продовольчих товарів, так що «людям було що купити, закусити і випити». 

Ілюстрації – малюнок В.Бузаша «Так виглядав центр міста на початку ХVІІІ ст.» з газети «Дружба» №68 від 29 червня 1991 року, стор.3; оголошення про святкування Дня міста у районній газеті «Дружба» у №103 від 2 листопада 1991 року.За матеріалами тячівської районної газети «Дружба» підготувала Наталія Маджара

Коментарі

Додати коментар

Залишити коментар

оновити, якщо не видно коду