Екстремальний спорт: мотопланерист з Вишоватого підкорює небо - фото відео
Мати крила і злетіти вище хмар – мрія чи не кожного романтика. Крила завжди були для людини чимось недосяжним та омріяним. Про жагу польотів писали класики, польоти у снах бачать діти. Та попри те, що тягне у небо багатьох, наважуються піднятися у небо лише одиниці.
І таким відважним романтиком є двадцятидволітній Василь Вакій з Вишоватого. Юнак змалку мріяв літати у небі та наполегливо йшов до своєї мети. І ось вже більше року займається екстремальними польотами – спочатку літав на парапланері, а півроку тому почав опановувати мотопланер. 
«Я з дитинства мріяв про польоти, – розповідає Василь. – Часто у Інтернеті переглядав ролики, як спортсмени-екстремали літають у небі на парашутах. Також через мережу дізнався, що в сусідній Івано-Франківській області діє клуб планеристів, учасники якого не тільки самі літають на планері, а й катають охочих. Ще у 16 років з’їздив туди, аби вживу поспілкуватися з професіоналами та подивитися на процес польоту. Під враженнями від побачено остаточно вирішив для себе, що і я буду займатися повітряним спортом. Також хотів здійснити ще одну мрію з дитинства – стрибнути з парашутом.»
Тож спочатку юнак втілив цей задум – звернувся до Львівського клубу, що надає послуги зі стрибків з парашутом.  
«Під час стрибка з парашутом враження були незабутні, адреналін зашкалював, а з неба відкривались неймовірні краєвиди. Ті відчуття важко передати словами», – ділиться першим досвідом польоту Василь. 
Після цього юнак вирішив, що мусить повторити політ вже над рідним селом. 
Однак для втілення задуму, а точніше, аби придбати параплан, необхідні були немалі гроші. 
Після закінчення спочатку Вишоватської ЗОШ І-ІІ ст. (директор С.Й. Медвідь), а потім – Нересницької ЗОШ І-ІІІ ст. йде на заробітки до Чеської Республіки. Тож працюючи сезонним робітником, зумів заробити необхідну суму грошей не тільки для придбання параплану, а й всього спорядження. 
«Свій перший параплан придбав у Чехії тогоріч. Тоді й почав опановувати польоти у небі. Теоретичні знання отримав через Інтернет, переглядаючи відеоролики, також слушні поради отримував і від інструкторів з повітряного спорту, з якими досі товаришую у мережі, –  розповідає юнак. – Особливої спортивної форми від планериста не вимагається. Він повинен мати хороший зір та вестибулярний апарат, проте якоїсь додаткової фізичної підготовки не потрібно. Крім того, людина не повинна боятися висоти.»
Тренувався хлопець на пагорбах та полянах неподалік дому. Перші спроби злетіти були не дуже вдалі. Однак здаватися Василь і не думав, навпаки, з кожною невдачею виникало сильніше бажання доказати самому собі, що зможе злетіти. І таки добився бажаного – з четвертої спроби зумів піймати попутний вітер та зманеврувати над землею. З кожним наступним польотом юнак впевненіше та вправніше керував парапланом у повітрі.
Рідним же хлопець розповів про своє захоплення повітряним спортом тільки після того, як опанував польоти на планері. 
«Вперше мене на планері побачила мама та молодші брат з сестрою, коли я вже вправно керував апаратом. Пригадую, пролетів над нашим двором, а після тренувань повернувся додому і розповів рідним, що то я летів, – ділиться спогадами Василь. – Звісно, мама дуже переживала.»
Параплан випробовував юнак ціле літо, аж до чергового від’їзду на заробітки. 
А вже наприкінці минулого року Василь вирішує придбати мотоплан, який оснащений двигуном та дає можливість вище підніматися та довше залишатися у небі. Апарат придбав у Києві.
Перший політ на новій забаві юнак здійснив на Різдво. Каже, що холодна пора не є перешкодою для планеристів, головне, аби погода була сухою. Підніматися у хмарні дні можна на висоту від 100 до 150 метрів, а у   сонячну –  йдуть термічні випаровування, завдяки яким можна піднятися до бази від 700 до 2500 м, пройти до верхньої кромки хмар (нижня кромка – 1100 м, верхня – 3000 м). 
«Зручно літати, коли немає сильного вітру, тоді крило абсолютно кероване, проте розслаблятися не можна, завжди потрібно бути готовим до позаштатної ситуації. На щастя, я ще жодного разу не травмувався.  Взагалі, усі травми відбуваються або під час приземлення, або на старті – коли ти найближче до землі, а що вище – то безпечніше, адже є достатньо часу обміркувати ситуацію і правильно спрацювати», –  розповідає юнак. 
Під час польотів спецодягом для хлопця служить лижний костюм, рукавички, зручні кросівки і, звісно, задля захисту надягає мотошолом. 
Випробовуючи мотопланер, з початку року Василь вже зробив кілька вильотів. Літав над Вишоватим, курсував над Терновом та Нересницею. А тиждень тому здійснив свої найдовші два польоти: сорокахвилинний – з Дубового до Нересниці та півторагодинний – з Дубового до гори Апецька і назад.  
У найближчих планах спортсмена - політати над горами Усть-Чорної та побачити з висоти Синевирське озеро, а ще хоче побити свій рекорд з висоти польоту та піднятись вище хмар. 
На досягнутому Василь Вакій не зупиняється, у майбутньому має намір пройти курси з парапланеризму та отримати відповідний сертифікат. А відтак – зможе залучати до польотів на планері місцевих жителів чи туристів,  розвивати повітряний спорт на Тячівщині. 
Лідія БІЛАК.
https://dubove.info/news/Фото та відео  - з архіву Василя Вакія.

Коментарі

Додати коментар

Залишити коментар

оновити, якщо не видно коду