День української писемності та мови: 20 фактів про українську мову

Сьогодні відзначають День української писемності та мови. Фото: List.in.ua
До Дня української писемності та мови пропонуємо вашій увазі 20 фактів про українську мову.
1. Українська мова має три форми майбутнього часу: просту, складну і складену. Майбутній час першої особи однини недоконаного виду в українській має іншу форму без префікса: знатиму, говоритиму, робитиму.
2. 448 року візантійський історик Пріск Панікійський, перебуваючи у таборі гунського володаря Аттіли на території сучасної України записав слова "мед" і "страва".
3. Українська була офіційною мовою Кубанської народної республіки у 1918-1920 роках .
4. Слова "повітря", "кохати", "кінь", "дерево", "вогонь" є також і у санскриті.
5. Cанскритолог Василь Кобилюх таким чином довів, що українська мова сформувалася у Х-IV тисячоліттях до нашої ери. Походить із санскриту.
6. До ХІХ ст. українську мову називали руською.
7. В українській мові багато зменшувальних форм. Унікально те, що зменшувальну форму можна вивести навіть із дієслова - "спатонькати".
8. Найуживанішою літерою української мови є п. Найбільша кількість слів починається на неї. Найменш уживаною є ф. Слова з цією літерою зазвичай запозичені.
9. Найдовшим словом в українській мові є "дихлордифенілтрихлорметилметан". Це хімікат, що використовують для боротьби зі шкідниками. Слово складається з 30 літер.
10. В українській мові зберігся кличний відмінок. Він також є у грецькій та латинській мовах.
11. В українській мові дві літери "г". Звичайна "г" передає дзвінкий гортанний фрикативний звук, як у словах "говорити" чи "гора". Цей звук існує також у словацькій, чеській, нідерландській мовах та івриті. Буква "ґ" передає дзвінкий м'якопіднебінний проривний звук, як у словах ґудзик, дзиґа. Цей звук існує у більшості мов світу, зокрема в російській.
12. Назви всіх дитинчат тварин в українській мові відносяться до середнього роду.
13. До ХІХ ст. в українській мові існувало понад 50 систем письма.
14. В кінці ХVІ – на початку ХІХ ст. в Україні використовували козацький скоропис. Написання літер у ній відрізнялося від прийнятого в кирилиці.

15. Українська мова має напівофіційний статус в окрузі Кук штату Іллінойс, США. До складу округу входить місто Чикаго разом з передмістями, де існує велика українська спільнота.
16. В українській мові збереглися назви місяців з давньослов'янського календаря – сiчень (час вирубки лісу), лютий (люті морози), березень (тут існує кілька тлумачень: починає цвісти береза; брали березовий сік; палили березу на вугілля), квітень (початок цвітіння берези), травень (зеленіє трава), червень (червоніють вишні), липень (початок цвітіння липи), серпень (від слова "серп", що вказує на час жнив), вересень (цвітіння вересу), жовтень (жовтіє листя), листопад (опадає листя з дерев), грудень (від слова "груда" – мерзла колія на дорозі).
17. Найбільше синонімів в українській мові має слово "бити" – 45.
18. Згідно зі словником Національної академії наук України, українська мова налічує близько 256 тис. слів.
19. Першим літературним виданням сучасною українською мовою є "Енеїда" Івана Котляревського.
20. Дослідники довели, що чимало вживаних сьогодні українських слів та мовних коренів були поширені ще у часи трипільської культури, про що свідчать топографічні назви, народні пісні сонцепоклонницьких часів та значний слід у древньо-індійській мові – ведичному санскриті, джерела якого дійшли до нас через 5 тис. років.
9 листопада відзначають День української писемності та мови. Свято започатковане на честь літописця Нестора. Саме його вважають "батьком українського письма". На початку XII століття у Києві він створив літопис, в якому охопив події, починаючи від біблійних часів і до XI століття. Його написання зайняло близько 20 років. На жаль, первісна редакція "Повісті" загублена, і до наших днів дійшли тільки перероблені її видання.​