Великий піст-2020: Коли починається і що під забороною

Великий піст – це символ Христового постування протягом сорока днів у пустелі та привід очиститися для кожного
Цьогоріч Великий піст, що передує Великодню і триває сім тижнів, розпочинається 2 березня. Він має на меті підготувати християн до свята Воскресіння Христова. Далі розповідаємо про традиції та певні заборони, передбачені постом.
Історія Великого посту
Великий піст встановлений церквою як пам’ять про Ісуса Христа та його подорож пустелею протягом сорока днів, коли він відмовляв собі в їжі. Тож цей піст християни сприймають як час для роздумів про Бога та його любов до людей, про розп’яття Христа та його чудесне воскресіння з мертвих.
Перший день Великого посту – це так званий Чистий понеділок, а весь перший тиждень – Чиста седмиця. Цього дня прийнято їсти гриби, квашені та солоні овочі і рибу. Далі починався другий тиждень посту, названий Другою седмицею, і цього тижня у давнину дівчата починали вишивати перлинами свою майбутню вінчальну сукню.
Наступний, третій, тиждень Великого посту називається Хрестопоклонним. Протягом четвертого тижня з пісного тіста пекли "хрести" з родзинками посередині. Хрест пекли тому що Ісус прийняв на ньому смерть задля порятунку людей.
П'ятий тиждень посту зветься Похвальною седмицею. А на шостий тиждень припадає Лазарева субота, а далі – Вербна неділя. Суботу назвали на честь Лазаря – брата Марфи та Марії, якого Ісус воскресив з мертвих, незважаючи на невіру натовпу.
Що передбачає Великий піст
Піст називається Великим, бо триває сорок вісім днів і є суворим у контексті обмежень у харчуванні та веселощах. Він розпочинається за сім тижнів до Великодня, а тому щороку його початок регулюється залежно від дня, коли відзначається Пасха. Великий піст складається з чотиридесятниці – це сорок днів – і Страсної седмиці – останнього тижня безпосередньо перед Пасхою. Сорок днів символізують сорокаденний пост Христа, а Страсна седмиця є символом останніх днів його земного життя, великих страждань, мученицької смерті і погребіння.
Під час Великого посту варто часто ходити до церквиФото з відкритих джерел
У 2020 році Великий піст розпочинається у понеділок, 2 березня, та завершується у суботу, 18 квітня – безпосередньо перед Великоднем, що відзначається цьогоріч 19 квітня.
Традиції і правила Великого посту
Найголовніший постулат Великого посту – обов’язкове утримання від їжі, що містить м’ясо, рибу, молоко та яйця. Це правило не стосується маленьких дітей, вагітних жінок, подорожуючих та мандрівників і хворих людей, котрим важко виконувати такі вказівки. Правда, дозволяється їсти рибу та рибні страви на свята Благовіщення і Входу Господнього в Єрусалим.
На переконання священиків, піст – це не лише відмова від певних продуктів, тому не варто робити харчові обмеження самоціллю посту. Мета кожної людини протягом цих днів – докладати максимум зусиль, аби відмовитися від шкідливих звичок, безпричинних веселощів, розваг і задоволень. Цей час відведено для каяття, молитви, самопізнання, аналізу вчинків та роздумів про життя і людей.
Насправді, Великий піст потрібен кожній людині для того, аби вона звільнилася від гріхів та підготувала серце до одного з найбільших свят – Великодня.
Цікаво, що у церковному статуті передбачено певні правила, яких потрібно дотримуватися під час Великого посту:
 • у перший і останній тижні піст є особливо суворим;
 • у будні дні потрібно їсти лише один раз на день – ввечері;
 • у суботу та неділю дозволяється їсти двічі — в обід і ввечері;
 • у понеділок, середу і п'ятницю допускається холодна їжа без олії;
 • у вівторок і четвер можна їсти гарячу їжу без олії;
 • у суботу та неділю дозволено вживати рослинну олію і за небагато виноградного вина (крім суботи Страсної седмиці);
 • протягом всієї Великої суботи вважається правильним не їсти цілий день – аж до настання Великодня.
Правда, ці заборони виконуються здебільшого священиками, монахами та послушниками. А для багатьох звичайних людей такі правила є надто суворими. Тож для вірян, котрі запланували постити, є інші, трохи демократичніші правила, без яких, проте, постування буде недосконалим:
 • перед початком посту потрібно висповідатися і причаститися у церкві;
 • протягом 48-ми днів Великого посту не можна вживати в їжу продукти тваринного походження та зокрема м'ясо;
 • під час посту потрібно обов’язково допомагати тим, хто цього потребує;
 • не варто влаштовувати та відвідувати веселі вечірки та святкування;
 • потрібно обмежити шкідливі звички – не вживати спиртних напоїв та не палити;
 • у неділю варто ходити до церкви на літургії та молитися щодня;
 • не варто вступати у конфлікти або сваритися з оточуючими, навіть, якщо здається, що на це є привід;
 • не потрібно ні на кого злитися, думати про щось негативне, заздрити або брехати.
Великий піст закінчується у суботу, 18 квітня, а наступного дня настає світле свято Христового Воскресіння.