Людство знищує природу: Втрачені 500 видів рослин

До такого висновку прийшли співробітники Королівських ботанічних садів Кью (Лондон), які вивчили і об’єднали дані з Червоної книги і різної наукової літератури, пише Depo.Закарпаття з посиланням на cikavosti.com.
На їхню думку, кількість зниклих видів може бути набагато більше, тому що частина з них поки просто невідомі, а деякі вже знаходяться на межі вимирання
У Червоній книзі Міжнародного союзу охорони природи (МСОП) на цей час значиться близько 150 вимерлих рослин, однак вона охоплює далеко не всі види. У зв’язку з цим, команда ботаніків вирішила об’єднати дані з інформацією зі сторонньої літератури. З’ясувалося, що з 1753 по 2018 рік на Землі загинув 571 вид рослин, і ця цифра не є остаточною, і може бути набагато більше.

Люди винищили понад 500 рослин

Дослідники вибрали часовий проміжок 265 років неспроста — саме стільки років тому була опублікована робота Карла Ліннея "Види рослин". У своїй праці шведський вчений перерахував всі відомі на той момент рослини і довів, що основою в біологічній систематиці є вид. Дата публікації роботи вважається днем створення ботанічної номенклатури.
Вивчивши різну літературу дослідники з’ясували, що швидкість вимирання рослин постійно зростає — в середньому, за останні 250 років щорічно гинуло 2,3 видів рослин. Особливо ріст вимирання помічений з 1900 року — якщо до цього часу з лиця Землі було стерто 256 рослин, то після цієї дати і до наших днів було винищено 315 видів. Найчастіше рослини вимирають в регіонах з тропічним і субтропічним кліматом: на Гаваях зникло 79, а в Південній Африці — 37 видів рослин. Часте вимирання в цих регіонах пояснюється тим, що вони мають багатше розмаїття життя, ніж інші території.
Человечество уничтожает природу. 500 видов растений потеряны безвозвратно
Карта розподілу зниклих рослин

Вимерлі рослини

Серед зниклих рослин виявилося дерево Святої Олени (Trochetiopsis erythroxylon), яке росло тільки на однойменному острові. Як би суперечливо це не звучало, воно було винищено з-за своєї цінності — деревина славилася своєю високою міцністю, і в XVII місцеві жителі активно використовували її для будівництва будинків.
Человечество уничтожает природу. 500 видов растений потеряны безвозвратно
Стебла дерева Святої Єлени

Вимерлі рослини можуть відроджуватися

При всьому цьому, деякі рослини здатні відроджуватися. Дослідники підрахували, що 431 видів рослин вважалися зниклими, але потім знову були виявлені в природі. За останні 30 років ботаніки зафіксували відродження 16 видів рослин, і одне з них — гібіскус Hibiscadelphus woodii.
Человечество уничтожает природу. 500 видов растений потеряны безвозвратно
Карта розподілу заново відкритих рослин

Через що зникають рослини

Живучість тварин вивчена набагато краще, ніж рослин, проте вченим добре відомі причини їх вимирання. Головною з них, звичайно ж, є людська діяльність. Люди знищують їх природні місця існування і зростання, щоб розширити сільськогосподарські ділянки. Через це під загрозою вимирання на цей час знаходиться більше мільйона видів живих організмів, причому деякі з них можуть зникнути вже в найближче десятиліття. На скорочення кількості видів рослин також впливають кліматичні зміни.
Пропустить через 13
За даними Всесвітнього фонду дикої природи (WWF), якщо людство не зменшить кількість випущених в атмосферу парникових газів, до 2080 року з лиця Землі можуть зникнути 50% видів рослин і тварин. Особливий збиток при цьому буде завдано околицях Байкалу, басейну Амазонки, пустелі Намібії і Мадагаскару. Такі висновки були зроблені в ході вивчення впливу клімату на 80 тисяч рослин і тварин в 33 точках світу.