Найдовший день у році – день літнього сонцестояння: прикмети і звичаї

У звичайні роки літнє сонцестояння відбувається 21 червня, а в високосні роки ця дата випадає на 20-те число першого літнього місяця
Так, 2020 року літнє сонцестояння відбудеться 20 червня о 21:44 за UTC. Але якщо рахувати за київським часом, то в Україні вже настане 21 червня, 00:44.
Тривалість найдовшого дня року буде 17 годин і 33 хвилини. А найкоротша ніч триватиме менше 6,5 години і становитиме всього чверть доби.
Примітно, що крім сонцестояння, цього дня ще відбудеться кільцеподібне сонячне затемнення, яке досягне максимуму о 9:40, а також в цей момент відбудеться молодик.
Літнє сонцестояння: значення дня
День літнього сонцестояння – це астрономічне явище, коли нахил осі обертання Землі щодо Сонця приймає своє мінімальне значення в році – 23,27 градуси. Це означає, що в цей час наша планета максимально розгортається своєю Північною півкулею на Сонце.
Чому день літнього сонцестояння отримав таку назву? Адже Сонце ні на хвилину не зупиняється в своєму русі. Насправді цього дня Сонце досягає максимально високої точки над земним обрієм, і тому здається, що воно на якийсь час начебто зависає в зеніті, стоїть на місці і нікуди не рухається.
З дня літнього сонцестояння в Північній півкулі починається літо за астрономічними годинами. Саме від цього дня світлий час доби починає поступово спадати, а ніч, навпаки, зростати. І так триватиме до самого дня зимового сонцестояння, 22 грудня.
Впродовж тисячоліть цей день наділяли містичним і святковим значенням. До дня літнього сонцестояння належить і день Івана Купала. Цей день один з чотирьох головних свят сонячного календаря. На час літнього сонцестояння давні слов’яни святкували день Купала. Зараз у багатьох людей свято сонцестояння асоціюється з язичницькими обрядами поклоніння силам природи та духам, зокрема, з поклонінням Сонцю та ворожбою.
До наших днів дійшов обряд — у цю ніч незаміжні дівчата повинні сплести вінки і, вставивши в них запалені свічі, спустити на воду. У той же час потенційні наречені збираються нижче за течією і намагаються виловити вінок своєї майбутньої дружини. Сміливці у цю ніч шукають цвіт папороті. Вважається, що хто його знайде буде щасливий.
День літнього сонцестояння: народні прикмети і звичаї
  • Слов’яни вірили, що в цей день природні стихії вогню, води, землі і рослин знаходять магічну силу.
  • У давні часи люди плели вінки, стрибали через багаття, ворожили, збирали трави.
  • Вважалося, що якщо від трав, кинутих у вогонь в цей день, йде низький дим, то ворожбитів чекає біда, а от клуби, що летять вгору, віщували здоров’я і щастя.
  • Якщо в День літнього сонцестояння похмуро – це обіцяє неврожай і погане літо.
  • Рясна ранкова роса на День літнього сонцестояння обіцяє щедрі дари природи. Якщо вмитися такий росою на світанку, це принесе красу і здоров’я.
  • А от весілля в День літнього сонцестояння обіцяло довге і щасливе сімейне життя.
ДЖЕРЕЛО