Вадим Носа про розвиток і перспективи Дубівської громади - Інновації та професійна команда

Вадим Носа - мабуть, один із найбільш здібних молодих і політично активних людей Тячівщини.
Він вирізняється від переважної більшості як манерою поведінки і розмови, так і енергією до дії, прагненням до самовдосконалення й успіху. Відкритий до усього нового, наполегливий і не боїться змін. Після закінчення навчання у Національному лісотехнічному університеті України, повернувся у Дубове, де працював викладачем у Закарпатському машинобудівному технікумі. Під час виборчої кампанії 2019 року став довіреною особою чинного президента Володимира Зеленського на 72 окрузі. Пішов у політику, бо прагне змін у нашій країні. І зараз знову вирішив щось змінити, проте не тільки у своєму житті, але й у житті громади.
?У цій розмові ми цікавилися, як Вадим Носа прийняв рішення щоб очолити громаду, як оцінює своїх опонентів і політику загалом, а також - про друзів-парламентарів, реакцію близьких, ідеї розвитку Дубівської громади і власні очікування від виборів.
✅Розкажіть про себе?
- Народився 1987 року. У своєму рідному селищі - Дубове - після школи навчався у Закарпатському машнобудівному технікумі за спеціальністю Програмування. Вищу освіту здобув у Національному лісотехнічному університеті України за спеціальністю інформаційні технології. З 2008 по 2009 рік, у вільний від навчання час, працював системним адміністратором в бібліотеці Львівського університету. У 2009 році розпочав свою викладацьку діяльність у Закарпатському машинобудівному технікумі як викладач спецдисциплін Комп'ютерні науки. Одружений. Разом із дружиною Вікторією виховуємо двох дітей.
✅Ваш викладацький шлях був насичений. Можете трохи детальніше розповісти про це?
- Це був цікавий досвід, період крутих емоцій і спілкування. Молодь залишається молоддю, і її життя має бути максимально насиченим. Розуміючи це, намагався бути інноваційним, оригінальним у викладі. Разом зі студентами розробляв інтерактивні стенди для полегшення демонстрації роботи вузлів апаратів комп'ютерів. Один із перших почав використовувати сучасні технічні засоби для полегшення проведення лекцій, лабораторних, курсових, дипломних робіт. Проводив лекції з використанням проектора, інтерактивних дошок, а далі йшла демонстрація програмного забезпечення, яку робили студенти. Вчив їх писати по-мінімуму, вчити по-максумуму. Організовував для студентів та їх друзів туристичні походи по Карпатам, виїзні екскурсії, велопробіги, лижні спуски. Започаткував і продюсував студентську команду КВК "Фатьови", яка, до речі, зайняла 2 місце в районному конкурсі й виграла Приз глядацьких симпатій.
Був нагороджений званням "Кращий викладач" за версією студентів і колективу. І цим пишаюся.
✅Коли для себе прийняли рішення піти в політику?
- Мною завжди керувало бажання бути корисним для країни і людей, але, зізнаюсь, мрії стати топовим політиком ніколи не було. Якщо чесно, не прагнув, не цікавився, не горів бажанням. "Та ну його в баню", - думав собі я. Мав стереотип: участь у політиці не буває безкоштовною. Політика - це завжди фінанси і зв'язки. Туди потрапляють тільки за гроші або ж мажори. Тому це було не моє. Переломним став 2019 рік - вибори Президента України - злам стереотипів і можливість служити своїй країні без грошей і зв'язків. Саме тоді я стаю довіреною особою Володимира Зеленського на 72 окрузі. Ми організовували увесь виборчий процес у двох районах - Рахівському і Тячівському. Це були активні, відповідальні люди, які об'єдналися для змін. Зе-волонтери, так ми себе тоді називали.
-✅ Затим були парламетські вибори...
- Саме так. До мене, як до довіреної особи Володимира Зеленського, звернулися представники команди Президента, щоб визначити кандидата у парламент від нашого округу. Ще в той момент я навіть не думав, що це можу бути я. Як людина в якої "очі горять" і "серце розпахнуте" почав діяти, обговорював це питання із друзями-колегами в Тячеві, Рахові, Солотвині. Говорив про те, що ми повинні знайти людину чесну й порядну, політично незаплямовану, з хорошою біографією, загартованою нашими ідеями та духом змін. Після тривалих переговорів колеги вирішили, що найкраще підходить моя кандидатура. Так остаточно було прийнято рішення йти на парламентські вибори.
✅Ви були серед охочих посісти крісло під куполом Верховної Ради, однак в кінцевому рахунку поступилися нардепу Василю Петьовці. Як відреагували?
- Спочатку трохи розчарувався. Люди ж хотіли змін, були до них готові... Як виявилось, все не так просто... Вже потім усі, хто був задіяний до проведення виборів, в один голос мені говорили: друге місце, після такого "політичного мастодонта", "ваговика у політиці" як Василь Петьовка - ой як непогано! Це хороший результат. І я це визнаю.
✅З того часу як почали активно цікавитися політикою, не розчарувалися в ній?
- Мої позиції, засади, моральні принципи залишилися такими, як і були на самому початку. Щоправда, є певні розчарування в політиці як такій, бо зараз це поняття, на жаль, викривлене. Для мене політика 2019 року - це принципово нова політика ініціативних, молодих і справедливих людей, які хочуть навести лад у своїй країні. Я щиро вірив у це, як і в те, що політика нарешті зміниться. Минув рік і я розумію, що люди, які застерігали: обережно! політика - брудна справа! в якійсь мірі були праві. Чому так? Тому, що політика - це насамперед люди. І серед них є ті, що бачать у ній передовсім можливості, вплив, владу... Мені особисто не зрозумілі способи досягнення цілі, які стають причиною для обливання брудом опонентів. Не подобається принцип: я тебе обливаю брудом, а ти спробуй відмитись! Я не звик до речей, коли провокаційні інформаційні "вкиди" зачіпають тебе і твою сім'ю. Прикро, що стара політика так і не викорінилася. Коли хтось намагається підвищити свій рейтинг за рахунок приниження іншого - це для мене абсурд. Тому для себе вирішив, що варто у певній мірі абстрагуватися від цього негативу.
✅Можете підсумувати, якими стали виборчі перегони за посаду голови громади?
- Непрості... Усю кампанію проти мене грають мої конкуренти. У них таке завдання. На Тячівщині мене "чорнять" всього-на-всього троє-четверо людей, вони всюди активні й "сумлінно" виконують свою роботу. І не тому, що хочуть донети до мене певну інформацію, чи вказати на помилки, ні - це ціленаправлений інформаційний удар у спину. Бо з цих чотирьох людей, у трьох є мій номер телефону. Я відкритий до того, щоб разом обговорити можливості, бажання, вислухати пропозиції і зауваження. Але ж ні - вони обирають інший шлях. Виявляється, декому краще поливатимуть брудом конкурента, замість того, щоб консолідуватися і вирішувати реально назрілі проблеми. Вибори на те й вибори, щоб люди мали право обирати, кому довіряють, кого вважають достойним. Тому я за чесну й справедливу конкуренцію.
✅Як і чому вирішили йти на місцеві вибори щоб очолити одну з громад Тячівщини?
- Якщо чесно, я навіть не планував. Не буду приховувати, наразі маю дружні відносини у кількох діючих народних депутатів, окремих людей в офісі Президента, шанованих осіб області й району. Саме ці люди неодноразово сприяли вирішенню ряду питань, які стосувались благоустрою мого рідного селища. По їх допомогу я звертався на прохання нині покійного, нашого Дубівського голови Василя Носи, який час від часу запрошував мене, щоб поспілкуватись і обговорити ті чи інші важливі питання для Дубового. Рішення балотуватись на посаду керівника громади прийняв тому, що це була воля покійного Василя Михайловича. Про це мені під час дружньої зустрічі сповістив священник о.Іоан. Виявляється, перед смертю Василь Михайлович зателефонував йому з лікарні та повідомив про це своє останнє бажання. .
✅І Ви прийняли рішення?
- Пам'ятаю, прийшов тоді розчулений додому, поділився звісткою з рідними... Так, я постійно хотів робити щось корисне для селища і не тільки, але, щоб очолити громаду - про це навіть не думав. Знаю - якщо є шанс щось змінити в житті, то треба змінювати. Нічого і нікого випадкового не буває. Обдумавши все, я вирішив, що ця ініціатива - для мене. Це чергова нагода наростити професійні м'язи, і таку можливість я використаю.
✅Якщо перемога буде за Вами, то робота управлінця стане новим етапом у житті. Як його уявляєте?
- Відчуваю, що тут треба бути "камікадзе", який іде на страшний виклик. Знаю, що буде важко. Але я готовий вчитися. Вмію брати відповідальність за прийняття і реалізацію рішень. Більше того, усвідомлюю, що люди не оцінять навіть 10% старань, які ти робитимеш. Але поки молодий - готовий пожертвувати п'ятьма роками, щоб спробувати зробити нашу громаду кращою, стати частиною успіху країни. Головне, я знаю як це зробити. Прекрасно розумію, що немаю певного досвіду в управлінні. Але це не проблема, якщо ти сформуєш професійну команду. Думаю, мені вдасться залучити в команду кваліфікованих експертів, менеджерів, управлінців, порядних і чесних спеціалістів, які дадуть поштовх і сприятимуть швидким змінам.
✅А чи припускаєте співпрацю з опонентами?
- Якщо у нас одні ті самі прагнення і цілі - я тільки "за". Ідея наступна: кандидата, який набере більше голосів, а це означатиме, що в нього є підтримка людей, я б хотів бачити в своїй команді. Бо якщо ми разом матимемо хоча б 90%-ий мандат довіри людей - від цього громада лише виграє.
✅Як родина сприйняла Ваше рішення йти на вибори щоб очолити Дубівську громаду?
- Підтримали всі, крім бабусі. Вона все життя пропрацювала на селищній раді й каже, що мені цього не треба. Добре знає мене і те, як реагую на ті чи інші речі. Коли пояснюю, що свідомо зважився на цей крок, каже: "Я тебе розумію, твій дідусь був такий самий. Пробуй, але знай, що я це не підтримую".
✅Скажіть, від кого окрім родини відчуваєте підтримку в цей час?
- Багато людей вірять в мене - в мої сили і можливості. Відчуваю підтримку на різних рівнях, від духовенства в тому числі. Навіть не очікував, що вона буде настільки широкою: і від православної, і від католицької конфесій. Це надзвичайно приємно, адже ми одна громада, всі ми люди і нам разом жити. Є підтримка районної, обласної адміністрацій та чотирьох народних депутатів. І це мотивує рухатися вперед.
✅З яким месиджем йдете на місцеві вибори?
- Точно знаю - маючи підтримку діючої влади, якщо ще отримаю довіру у людей, то я буду ефективним керівником. Разом із командою робитиму все для того, щоб Дубівська громада була однією з найпотужніших у Закарпатті. Йду на вибори не за посаду, а за краще життя для людей, за зміни!
✅Як охарактеризуєте ресурси Дубівської ОТГ?
- Наша громада має величезний потенціал людських ресурсів. У нас є багато потужних підприємств і підприємців. Але.. Необхідно створити умови, при яких люди навчаться сплачувати податки в бюджет громади. Досягти цього можна за умови, коли мешканці знатимуть, куди йтимуть кошти і на які потреби громади спрямовуватися. В успішній і самодостатній громаді знають як наповнити бюджет і здійснюють його розподіл публічно, прозоро та справедливо між усіма населеними пунктами.
✅Назвіть топ-3 проблеми і зміни. Що плануєте робити?
- Мені резонує і болить проблема зі сміттям. Наше завдання - розвивати культуру поводження з відходами, починаючи з садочків, освітніх і медичних установ. Почнемо з перевиховання дорослого населення і виховання молодого, покарання тих, хто не дотримуватиметься встановлених правил. Я готовий до непопулярних рішень, бо знаю, що тільки так можна досягти результату. Але передовсім ми повинні забезпечити альтернативу вирішення будь-якої проблеми для всіх жителів громади.
?Активізувати розвиток туризму - ось, на що ми повинні спрямувати свої сили. Подібно до бачення Президента, який хоче "зшити" всю країну дорожною інфраструктурою, я б хотів "зшити" шляхи Дубівської громади з сусідніми Великобичківською і Усть-Чорнянською громадами. Це і величезний потік туристів, і веломаршрути, і туристичні комплекси. Моя мрія - відродити дорогу, що веде на полонину Апицька. А тут нові можливості - розвиток малих садиб, екотуризм і навіть парапланеризм. На даній території є дивовижні локації, на яких можна втілити масу цікавих ідей. Одна з яких - будівництво незвичайного поселення Хобітхіл з трилогії "Володар перснів" з чудовими землянками, вирізьбленими дверима і давніми речами. Це все можна розвивати, популяризувати і тим самим демонструвати людям, що ми живемо на золотій землі і повинні вміти нею користуватися.
?Наше завдання сприяти своренню робочих місць, щоб люди не виїздили за кордон, а залишались працювати вдома. Для цього слід підтримувати розвиток міні-підприємств (сироварні, ательє, деревообробні цехи тощо). Доцільним буде створення на території ОТГ бізнес-хабів або аналітичного центру, де людині підкажуть чи допоможуть розвинути ідею, навчать як рекламувати і залучити перших клієнтів. Це чудова перспектива. Такі бізнес-хаби у першу чергу спонукатимуть людей залишатися вдома, розвиватися, започатковувати власну справу, дохід з якої надходитиме в бюджет громади. Для цього нам необхідна підтримка. І підтримка, яка нам потрібна - медійна. Знаю як її створювати, надавати і розповсюджувати.
Також є ряд гострих питань, які необхідно вирішити. Це і питання вертолітно-виробничого заводу, вирубки лісів, спорудження очисних споруд, будівництва стадіону. Щодо двох останніх, то вони вже впроваджуються.
✅ро такі ідеї слід говорити, людей треба зацікавлювати, та де брати кошти на їх втілення?
- На сьогоднішній день уряд, Президент і Верховна рада зробили все можливе, щоб люди, які хочуть започаткувати власну справу або відкрити свій бізнес, змогли отримати кредит під абсолютно низький відсоток. Йдеться про кредит за урядовою програмою "Доступні кредити 5-7-9%" на створення бізнесу. Бери і стартуй! Таким успішним прикладом 2-3-ох людей можна "зарядити" всю громаду. Все це звичайно на рівні ідей. Чи вдасть втілити в дійсність - не знаю, але буду пробувати. Не обіцятиму "золоті гори", конкретні справи і вчинки скажуть за себе самі.
✅Як вважаєте, від чого залежить успіх громади?
- Від трьох чинників. Об'єднання людей навколо одного кандидата. Якщо більшість буде "за", то будь-яке непросте питання можна сміливо виносити на розсуд людей. Друге - підтримка вертикалі влади. Людина дотична до правлячої влади може досягти хорошого результату для громади. І головне, щоб керівник громади був людиною совісті і честі, з величезним бажанням змін - так, щоб очі горіли.
Якщо бути відвертим, серед усіх територіальних громад, які створюються, Дубівська громада, як не прикро визнавати, на самому дні. І ми вперлися ногами в це дно. Тепер все залежить від нас: чи нас продавлять і ми просядемо повністю чи зберемося і відштовхнемось. Все в наших руках!
✅І все ж таки, якою бачите Дубівську громаду у майбутньому?

- Найбільш успішною в районі. Ну, можливо після Тячівської. В успішній громаді чисто, безпечно, освітлені вулиці і якісні місцеві дороги, тут чисте довкілля, доступні адміністративні послуги. Жителі відчувають підтримку влади і можуть впливати на рішення та вибір у громаді.
✅Чи маєте намір запозичувати досвід у громад, які вже успішно розвиваються.
- Приємно, що Іван Ковач та Михайло Цірик - керівники двох новостворених громад, які успішно розвиваються на Закарпатті ­­- щиро готові допомогти мені у всіх починаннях. З підтримкою таких фахових керівників громад-першопрохідців працювати буде значно легше.
✅Крім політики, чим ще займаєтесь?
- Навчанням, саморозвитком, спортом. Вчуся на курсах у сфері маркетингу, інтернет-маркетингу, продаж, CRM-систем, Google Ads, реклами у соцмережах та багато іншого. Активно займаюсь спортом, вивчаю англійську, люблю читати книги.
✅Що для вас участь у виборах?
- У будь-якому випадку участь у виборах це черговий колосальний досвід, який я здобуваю. Виборчий марафон покаже хто є хто, поруч залишаться справжні друзі.