Пустеля Сахара. Яка глибина її пісків і що знаходиться під ними?

Сахара є найвідомішою пустелею світу. Проте, саме вона зберігає в собі безліч таємниць, які намагаються розкрити вчені. Про деякі з них мова піде в цій Після прочитання цього матеріалу, уявлення багатьох людей про цю пустелю можуть сильно змінитися. Отже, які таємниці приховує Сахара під шаром своїх пісків?

Світ піщаних дюн?

Мабуть, у багатьох пустеля асоціюється з високими піщаними дюнами химерної форми, барханами, кактусами, перекотиполе і практично повною відсутністю рослинності і тварин. Однак піски займають лише 15% території Сахари, основний ландшафт складають скелясті плоскогір’я.
Хоча даний регіон дійсно не багатий на тваринність, все ж тут налічується близько 4 тисяч видів, серед яких присутні і ссавці: хом’яки, тушканчики, антилопи, Фенек, шакали, барханні коти, мангусти. Більшість цих мешканців ведуть нічний спосіб життя. А в день ховаються в укриттях від палючого сонця.
Все тому, що температурний режим пустелі схильний до великих перепадів протягом доби. Вдень відмітка термометра піднімається вище 30 ° C, а вночі опускається до 0 і навіть часом до -10 ° C.
Безумовно, такий клімат не є сприятливим для більшості представників флори. Однак вчені налічують на території Сахари близько 30 видів рослин. Це папороті, фікуси, кактуси, ксерофіти, дереза, ковила, фінікові пальми.
Перепади температур діють руйнівно навіть на гірські породи, які під їх впливом тріскаються і перетворюються в піски. Таким чином, пустеля поповнює свої запаси піщаного шару, і він єдосить глибоким – близько 150 метрів. Це, безумовно, вражаюче покривало.
Однак Сахара була такою не завжди. Кліматологи стверджують, що ще якихось 10 тисяч років тому територія Сахари була досить родючою долиною.
По ній розгулювали стада тварин. Це була зелена долина, яка внаслідок різких змін клімату Землі, кілька разів за всю історію існування планети перетворювалася в долину пісків.
Але, щоб розкрити найбільш важливі таємниці, слід заглибитися в саме серце цієї пустелі. Під безліччю барханів знаходиться скарб Сахари.

Справжній скарб Сахари

Хоча на поверхні пустелі води дуже мало через нечисленних опадів, під її пісками знаходяться великі басейни підземних вод. Саме завдяки цим басейнам, в Сахарі можна зустріти оазиси – ділянки багаті рослинністю.
Деякі країни, розташовані на території грунтових вод Сахари, займаються видобутком цієї безцінної рідини. найбільш родючої в цьому плані є північно-східна частина пустелі, на якій розташовані Судан, Чад, Єгипет і Лівія.
Оазис в Сахарі
Водоносний горизонт на території Лівії більш великий. Тут підземні води добувають ще з 1970-х років. А в 1983 році почалися роботи над величезним проектом, метою якого була доставка питної води в зневоднені населені пункти Лівії.
Регулярне водопостачання для всіх великих міст країни було налагоджено до 1996 року. Ця грандіозна система, яка називається Великою рукотворною річкою, щодня доставляє 6,5 мільйона кубометрів питної води. У 2008 році її занесли до книги рекордів Гіннеса, визнавши найбільшим іригаційним проектом.
Велика рукотворна річка складається з 1300 колодязів, глибиною понад 0,5 км, а також з численних водопроводів і водоймищ. Все це було б неможливо без наявності водоносного горизонту під шаром пісків Сахари. Слід зауважити, що ця пустеля набагато більш щедра до своїх мешканців, ніж може здатися на перший погляд.
.