Наслідки торнадо у Чехії: збиток оцінили у 15 млрд крон, зруйновано 1200 будинків

У Чехії продовжують підраховувати збитки від руйнівного торнадо, який пронісся по населеними пунктам Південної Моравії минулого тижня. ?На сьогодні йдеться про суму більш ніж 15 млрд крон.
Про це заявив сьогодні журналістам заступник губернатора Ян Замечнік. У цю суму входить збиток, нанесений майну регіону і муніципалітетів, а також майну громадян. Сума не остаточна і продовжує зростати.

«Ми очікуємо надходження субсидій від держави. Одна - для регіону і муніципалітетів, а інша для громадян. Перші оцінки говорять про збитки в 15 млрд на всій території у державному, приватному і промисловому секторах. Але це приблизна оцінка », - сказав Замечнік.
Міністерство сільського господарства Чехії виплатить фермерам до 1,5 млрд крон після торнадо. Розмір компенсації розподіляється в залежності від суми реального збитку, аж до 100 відсотків збитків.
Держава також оплатить від 80 до 100 відсотків витрат на придбання нової власності підприємцям в районах, постраждалих від торнадо. Про це заявив міністр промисловості і торгівлі Карел Гавлічек. Максимальний розмір підтримки - мільйон крон. Крім того, компанії зможуть отримати безвідсоткову позику до 45 мільйонів крон.

Наразі у Чехії люди зібрали понад 700 млн крон, щоб допомогти жителям Південної Моравії. Допомогу надсилають й сусідні країни.
У селах, які постраждали від торнадо, протягом вихідних продовжили працювати близько 1000 пожежних і 160 солдатів, а також 200 поліцейських. Автомобілі волонтерів лише ускладнюють роботу рятувальних служб, тому поліція просила припаркувати їх в інших місцях і не привозити одяг, продукти та інші товари для постраждалих. Зазначається, що матеріальної допомоги зібрано достатньо і більше не потрібна.
Нагадаємо, що у ніч минулого четверга торнадо, що обрушився на Південну Моравію, зруйнував повністю або частково 1200 будинків, а також будинок для людей похилого віку та школу. Негода забрала життя шістьох людей. Ще близько 200 отримали поранення різного ступеня тяжкості, їм була надана медична допомога в лікарні.
Торнадо супроводжувався сильним градом, а швидкість вітру сягала швидкості понад 400 км/год.

Найсильніше негода вдарила по населеним пунктам Лужиці, Грушки, Моравська-Нова-Вес і Микульчице. У цих селах випав град розміром з тенісний м'яч (10 см) і пронісся смерч. Припарковані автомобілі подеколи розліталися на сотні метрів.
Сильні смерчі у Чехії рідкісні. За всю відому історію в Чехії було зареєстровано лише 10 подібних випадків. У XXI столітті, останній подібний смерч стався 9 червня 2004 року в місті Літовел в Оломоуцькому краї, тоді ніхто не постраждав.