Словацький туризм чекає на гастарбайтерів із розпростертими обіймами

У Словаччині Міністерство праці хоче замінити вітчизняну робочу силу, якої немає у туризмі, на іноземних – переважно українських – гастарбайтерів. Також існує великий дефіцит у сфері охорони здоров’я: з початку цього року майже вісімсот словацьких медсестер залишили свою роботу.
Ні суворі епідеміологічні заходи, ні закриття кордонів, введені під час кожної хвилі пандемії, не сприяли словацькому туризму. Найбільше скорочення торкнулись міських готелів, яких живили іноземні гості. Один із власників готелю в Братиславі Юрай Марко розповів словацькому радіо, що майже кожне бронювання гості здійснюють в останній момент, тому вони ніколи не знають заздалегідь, чого чекати.
Дещо більш оптимістичними є постачальники житла в Татрах, яким удалося заповнити брак іноземних туристів вітчизняними. „Влітку у Високих Татрах близько 40% гостей – іноземці. Цю прогалину було нелегко заповнити, але коли це сталося, заповненість наших готелів становила 90 відсотків”, – повідомив Ярослав Кубала, директор мережі готелів «Татри».
Епідемія та вжиті заходи щодо її стримування також змінили звички бронювання житла. Кількість ночей зменшилася, і бронювання зазвичай відкладається до останньої хвилини. Власники готелів кажуть, що державної субсидії вистачило тільки, щоб не закритись назавжди, але вона більше не компенсує дефіцит через втрату гостей. Однак найбільше занепокоєння викликає дефіцит робочої сили у цьому секторі.
„Близько 40 тисяч людей покинули туризм, що становить 35 відсотків тих, хто працює в цьому секторі.
Невизначеність набуває таких масштабів, що люди вважають за краще обирати роботу з меншим доходом, але більш стабільну”, – пояснив Марек Гарбулак, президент Асоціації готелів та ресторанів Словаччини.
Міністерство праці намагається вирішити цю проблему, наймаючи іноземних гастарбайтерів. Вакансії вони бажають заповнити переважно українцями. Тому Міністерство прагне максимально спростити адміністративну процедуру їх прийому на роботу. Міністерство каже, що вони запропонують іноземним гастарбайтерам можливості працевлаштування, там, де вони не можуть заповнити вакансії вітчизняними працівниками.
Цю ідею також підтримує асоціація. „Мова не йде про те, щоб прагнути замінити вітчизняних працівників дешевою іноземною робочою силою, але серед словаків просто немає інтересу до деяких із запропонованих посад”, – пояснює Марек Гарбулак. Незважаючи на слабкий літній сезон та загрозу чергової хвилі пандемії, орендодавці вже готуються до зимового сезону. Поки що персонал, відсутній у готельно-ресторанному бізнесі, замінюється старшокласниками.
Однак туризм – не єдиний сектор, який стикається із серйозною нестачею працівників у ​​Словаччині. Станом на початок січня майже 800 медсестер покинули вітчизняну систему охорони здоров’я – згідно з поточними даними списку медсестер. У системі вже бракує більше 14 000 працівників.
Порівняно з минулим роком, кожна п’ята медсестра подала заяву на звільнення. Середня кількість медичних працівників на тисячу в державах – членах Європейського Союзу становить 8,4, а в Словаччині – 5,7. Все це означає, що словацькій системі охорони здоров’я бракує 46 000 медсестер, щоб досягти середнього показника по ЄС. Середній вік медсестер у Словаччині – 47 років, і в реєстрі працює близько 5300 медсестер, які старші 60 років.
Джерело: infostart.hu