Антикризовий штаб, робота АЕС та додаткове вугілля, – «УДАР Віталія Кличка» запропонував заходи, щоб уникнути енергетичної кризи в країні

В Україні є всі ознаки наближення енергетичної кризи, яка може проявитися не лише у вигляді планових, «віялових» відключень електроенергії, але й неконтрольованого виключення окремих складових об’єднаної енергетичної системи — так званого блекауту. Цього допустити не можна, та ще й в опалювальний сезон. Влада має в терміновому порядку вжити дієві антикризові заходи. Про це заявив представник «УДАРу Віталія Кличка» Богдан Кинів. 
«За оцінками експертів, недостатні запаси вугілля на ТЕС і ТЕЦ, критичні обсяги газу в підземних сховищах та неможливість забезпечення постійної безперебійної роботи 14 з 15 атомних енергоблоків разом створюють суттєві ризики для безпроблемного проходження Україною опалювального сезону. Чи буде електропостачання в осінньо-зимовий період 2021-2022 років безпроблемним — це пов’язано не лише із дефіцитом вугілля на складах ТЕС і ТЕЦ чи браком вільних обігових коштів на його закупівлю. Додатковий ризик — рекордна у лютому цього року і значна напередодні цього опалювального сезону кількість аварійних ремонтів на блоках вугільних ТЕС і ТЕЦ. Якщо велика кількість таких ТЕС і ТЕЦ зупиниться, то навіть потенційне імпортування Україною цієї зими електроенергії з АЕС Білорусі не допоможе уникнути порушення роботи Об’єднаної енергетичної системи України (ОЕС України) та ймовірного блекауту — системної аварії із відключенням електропостачання всієї країни», – зазначив Богдан Кинів.Зокрема він розповів, що сьогодні на 15 ТЕС експлуатуються 26 із загальної кількості 88 енергоблоків сумарною потужністю близько 4,1 тис. МВт. 62 енергоблоки на українських ТЕС не працюють. 25 з них — через відсутність палива. На 4 АЕС експлуатуються сумарно 11 із загальної кількості 15 енергоблоків потужністю близько 9,9 тис. МВт. 4 енергоблоки знаходяться на плановому ремонті.«Попри те, що ситуація в електроенергетиці України вже має ознаки критичної, досі незрозуміло, що планує робити влада, щоб вирішити це вкрай важливе питання і запобігти повномасштабній кризі. Адже, для того, щоб пройти опалювальний сезон без масових відключень електроенергії, необхідно було «ще вчора» зробити ряд дієвих кроків», – наголосив представник «УДАРу». 

І озвучив низку антикризових заходів, які пропонує впровадити «УДАР Віталія Кличка»:
- Скликати і перевести у формат постійної роботи державний антикризовий енергетичний штаб, залучивши до нього голів найбільших міст України; 
- Розробити оновлений графік роботи АЕС з метою забезпечення максимальної потужності атомної генерації — мають працювати 14 блоків із 15. Всі не критичні ремонти перенести на весну 2022 року;
- Домовитися про постачання додаткових 2 млн тонн імпортного вугілля. По одному мільйону для «Центренерго» та ДПЕК. Можливі постачальники — Польща, США, ПАР, Колумбія.
- Дозволити використовувати газ як резервний вид палива в обсязі 1,2-1,5 млрд кубів. НКРЕ затвердив відповідний порядок.  

«В довгостроковій перспективі необхідно максимізувати зусилля зі збільшення видобутку природного газу на українських родовищах. Це має стати пріоритетом державної політики в енергетичній галузі на найближчі 10 років. І ще, беззаперечно, що вкрай важливо для України — досягти повної енергонезалежності від Росії. Для забезпечення цього в тому числі маємо під час проходження опалювального сезону не втратити динаміки приєднання до європейської енергосистеми. Адже додатковим наслідком блекауту, окрім очевидних негативів для населення, може стати зрив запланованої урядом на 2023 рік синхронізації українських електромереж із європейськими (приєднання до ENTSO-E) через вимушене відтермінування тестування роботи ОЕС України в ізольованому від енергосистем РФ і Білорусі режимі. Це зробить синхронізацію українських мереж з ENTSO-E не просто віддаленою перспективою, а нездійсненною мрією наступного покоління українців. І, звісно, неминучим буде порушення українською стороною чинних контрактів з експорту електроенергії, зокрема з країнами ЄС», – розповів Богдан Кинів.Та підкреслив, що Україна має всіма наявними інструментами посилювати свою енергетичну незалежність.«Але незалежно від складнощів, з якими стикнеться наша країна цього опалювального сезону, уряд має продовжувати вживати всі можливі заходи для посилення енергетичної незалежності України. Ними, передусім, є інвестиції у видобуток власного газу, розвиток альтернативних джерел енергії та завершення приєднання до європейської енергетичної системи ENTSO-E», – наголосив Богдан Кинів.