Як етнічні українці в Румунії зберігають свою національну ідентичність


Коли мені вперше вдалося побувати на Дні добросусідства в Румунії і почути там чисту українську мову, то я була приємно вражена. 
А було це у 2016 році і офіційний захід тоді проходив у старовинному музею Сату Марамуреш. Біля однієї з історичних хатинок звучали українські народні пісні у виконанні групи дівчат в національному вбранні. То були учасниці художньої самодіяльності з села Вишня Рівня, Марамурешського повіту, що знаходиться неподалік кордону. 
Тоді я познайомились з головою Іваном Романюком і багато чого дізналась про життя української діаспори в сусідній Румунії. Так, у їхньому селі більше 95 відсотків місцевого населення становлять етнічні українці. І вони всіляко вдаються до збереження своєї національної ідентичності, культури, рідної мови, прабатьківських традицій.
Тож  на весіллях та масових гуляннях тут звучить рідна пісня та мелодія, звісно,  поруч з румунською. А школі та в селі діють гуртки самодіяльності, де всі бажаючі займаються музикою та вивчають народну творчість. 
І ось вони почали культурно-мистецьку програму, підготовлену з нагоди Дня добросусідства. Всі глядачі були просто у захваті від концерту. І мені, признаюсь чесно,  тоді вдалося почути дуже багато вже навіть призабутих нами стародавніх українських та  закарпатських пісень і коломийок.
Так відбулося моє перше  знайомство з надзвичайно щирими і цікавими людьми, нашими земляками,  що живуть по той бік кордону. Після цього багато хто з них приїжджав у складі румунських делегацій на різні масові заходи та Дні добросусідства, які відбувалися  вже на нашій стороні - Тячівському і Рахівському районах.  На жаль,  у зв'язку з коронавірусною пандемією  такі візити дещо призупинено, однак вдається підтримувати зв'язки через мережу Інтернет і дізнаватись про їх життя з онлайн - ресурсів
Як відомо українська спільнота в Румунії - четверта за чисельністю серед нацменшин. Згідно з даними перепису 2011 року, вона налічує 51 007 осіб, що становить 0,27 % всього населення Румунії.  Однак, кількість осіб, які спілкуються українською мовою тут значено більша,  про що стверджують об'єднання та організації українців, які діють в країні. За неофіційними даними наших земляків в Румунії може бути від 150 до 220 тис. осіб.
Як офіційна національна меншина українці мають одне зарезервоване місце в парламенті Румунії. 29 грудня 1989 року засновано Союз українців Румунії.  Це громадська організація з повною автономією, яка опікується захистом прав  осіб, що належать до української  етнічної групи. Зокрема,  збереження та утвердження їх  мовної, культурної та релігійної ідентичності, відродження та формування національної свідомості тощо. 
В м. Сігету Мж6армацієй діє єдиний навчальний заклад з українською мовою викладання – українській ліцей їм. Т.Г.Шевченка.  До речі, в  цьому ж місті встановлено  і пам'ятник Великому Кобзарю - генію української нації. 
Любов Немеш, журналіст 
Фото з особистого архіву автора,  2016 рік