Якщо ви ніколи не були у Тячеві, то туди варто з'їздити хоча б заради одного об'єкта — колишньої ортодоксальної синагоги

Якщо ви ніколи не були у Тячеві, то туди варто з'їздити хоча б заради одного об'єкта — колишньої ортодоксальної синагоги. А точніше — заради унікальних вікон зі склоблоками Фальконьє.
На Закарпатті на пальцях однієї руки можна порахувати історичні будівлі з таким віконним заповненням. Ці пустотілі склоблоки запатентував у 1880-х роках швейцарський архітектор Ґустав Фальконьє. Відтоді цей виріб і називається «склоблок Фальконьє» або ж «скляна цегла Фальконьє». 
Завдяки рефракції та повному внутрішньому відбиттю, призми склоблоків змінюють напрям світлових променів і дають розсіяне світло в приміщенні. До того ж склоблоки Фальконьє мають низьку тепло- і звукопровідність. Майже суцільні плюси. Тому і не дивно, що системи призматичного освітлення зі склоблоками активно використовувалися в архітектурі й пізніше — в часи нових стандартів гігієни, в епоху міжвоєнного модернізму. 
Тячівська синагога була зведена імовірно у 1904 році в стилі історизму. На жаль, у 1947 році її переобладнали під спортзал. Будівля тоді позбулася необарокових щипців на західному та східному фасадах. Внутрішній простір великої зали також розрізали навпіл залізобетонним перекриттям. 
Лучковий фронтон на вуличному фасаді, колись теж трохи покоцаний під час перебудов, лише кілька років тому під час ремонту покрівлі повністю замінили на трикутний  — будівля і зовсім стала схожа на совковий сільський клуб.
Це якесь диво, що після усіх цих ремонтів квадратно-гніздовим способом збереглися автентичні вікна зі склоблоками Фальконьє. А ще більше диво, що «фахівці» Укрзахідпроєктреставрації два десятки років тому під час обстеження синагоги ідентифікували їх як сучасні.

Написав у ФБ: Олег Олашин
https://www.facebook.com/oleg.olashyn