Подальша "доля" колгоспних лісів турбує громадськість Тячівщини

Питання лісокористування на території району було обговорено з представниками лісової галузі та територіальних громад на нараді минулого тижня в РДА.
Його поставив на розгляд заступник голови Тячівської районної ради Михайло Вурста,  у зв'язку з процесом укрупнення господарств, що відбувається  на сьогодні.  Як відомо, Тячівський лісгосп з усіма наявними ресурсами переходить в державне підприємство "Мокрянське лісомисливське господарство".   
Відтак до райради і, зокрема, до Михайла Вурсти як депутата, надійшло чимало звернень щодо подальшої "долі" так званих колгоспних лісів, які колись належали людям та в результаті колективізації були передані колгоспам, а по їх ліквідації -  в лісгоспи.   
Про що більш детально розповів присутній на зібранні І.Ф.Кричфалушій з села Угля, який у радянські часи працював у сільському господарстві та очолював один з  колгоспів району. 
Коли у 50-х роках минулого століття проходила так звана колективізація, то приватні землі людей, все майно було організовано у колгоспи,  в тому числі й ліси. 
До 1975 - го  року, тобто 25 років, вони знаходились в колективній власності колгоспів,  тобто громадській власності села. На той час були ліси заказники,  так вони і залишились - заповідниками, а також державні лісокомбінати. 
Усть - Чорнянський і Буштинський лісокомбінат  мали на території сіл та колгоспів державні ліси,  які були такими і більше ста років тому. Вони так і залишились державними до сьогоднішнього дня. 
Потім, у 1975-му році,   коли постало питання перед тодішньою владою, що неефективно використовується лісовий фонд колгоспів,  було вирішено організувати міжгосподарські лісові господарства.
На Тячівщині тоді проводились  збори колгоспників,  на яких було прийнято рішення про передачу колгоспних лісів  у Нересницький міжгосподарський лісгосп. 
Потім той лісгосп,  як зауважив Іван Федорович, незрозуміло  яким чином, змінив вивіску на державний, а відтак -  Тячівський міжгосподарський лісгосп. 
Тож постає питання, на яких підставах всі ліси, які досі були колгоспними, тобто в громадській власності  "вже стали", чи стають  державними? 
Іван Кричфалушій  наголосив, що коли передавали вісім  радгоспів у виробничо - аграрне об'єднання у 1975-76 рр.  проводились збори селян, і ті проголосували,  що не заперечують про передачу своїх приватних земель у державну власність. Потім ці  землі були подані на  державне розпаювання, однак колгоспні ліси так і залишились за лісгоспом. 
То чому б на сьогодні ці ліси, які дійсно по праву належать людям, не передати у комунальну власність територіальних громад? Що одностайно підтримують  і голови громад, і активна громадськість району. Тим більше, що це дозволяють норми чинного законодавства у сфері ведення лісового господарства. 
Водночас присутній на зібранні головний лісничий Мокрянського ДЛГ Василь Сойма надав роз'яснення щодо самої процедури укрупнення  лісгоспів на території  району. А відтак приєднанням до них Тячівського лісгоспу, який на сьогодні є збитковим та має  заборгованість по зарплаті, і як парадокс, орендує власне адмінприміщення тощо. 
У підсумку зібрання   було домовлено розглянути питання колгоспних лісів на сесії райради та направити відповідне  звернення у вищестоящі органи влади та до народних депутатів України.
Любов Немеш