На Тячівщині відбулась міжнародна зустріч з питань транскордонного співробітництва - фоторепортаж

Важливий  захід за участі представників двох країн України та Румунії пройшов цього тижня в селищі Солотвино. 
Його організовано  консульством Румунії в Солотвино в рамках співпраці з Закарпатською облдержадміністрацією.
Основна мета – налагодження особистих та професійних зв’язків між головами прикордонних громад для подальшої спільної роботи у межах Програми Interreg NEXT Румунія – Україна 2021-2027.
До заходу долучилися очільники місцевої влади прикордонних регіонів по обидва береги Тиси.
Українську сторону  представили керівництво області та району, територіальних громад краю.
Зокрема голова Закарпатської ОДА Віктор Микита та заступник Ігор Шинкарюк, виконувач повноважень голови Закарпатської облради Андрій Шекета. 
А також - керуюча справами облради Мирослава Ливч і депутати облради Едгар Токар та Юрій Покорба.
Від Тячівської РДА - голова Тімур Аверін та заступник Вадим Носа;

Тячівської районної ради - голова Юрій Берінде, заступник Михайло Вурста, директор КП "Агенція регіонального розвитку Тячівського району" Іван Шіман, депутати - Олег Палінкаш та Василь Дан. 
Присутніми були голови територіальних громад району : Солотвинської - Василь Йовдій, Углянської - Іван Немеш, Тересвянської - Ігор Грабарь, Бедевлянської - Павло Бедей, Вільховецької - Михайло Цірик, Дубівської - Денис Каганець.
А також заступники голів ТГ: Тячівської - Владислав Братюк та Буштинської Сергій Міщій. 
Насамперед з вступним словом звернувся консул Румунії в Солотвино Граціану-Флоріну Пирву, який привітав усіх учасників зустрічі та висловив сподівання на налагодження плідної співпраці між її учасниками.    
У своєму виступі голова Закарпатської ОДА Віктор Микита наголосив на позитивний та ефективний досвід такої роботи, який важливо й надалі втілювати та удосконалювати. 
Так, завдяки різним грантовим проєктам Закарпаття сьогодні має можливість отримати додаткові інвестиції для розвитку економіки. 
Зокрема, в межах програми «Румунія – Україна» на 2014-2020 роки в області реалізується 13 проєктів типу SOFT на загальну суму 1,7 млн. євро та 3 проєкти типу HARD – на 2,4 млн. євро тощо.
Однією з найуспішніших громад, яка вміло налагоджує  співпрацю з румунськими колегами є Солотвинська ТГ.
На даний час  Солотвинська селищна  реалізовує 6 транскороднонних проєктів: 3  з них в програмі HUSKROUA, та 3 в прогармі RO-UA. І як повідомив її очільник Василь Йовдій вже найближчим часом вони планують відкрити тут Офіс. 
А результати одного з проєкту «Профілактика та загальна оборона у надзвичайній ситуації» спільної операційної програми Румунія - Україна 2014-2020 учасники заходу мали змогу побачити на власні очі. 
В рамках проекту, який розпочався 5 лютого 2020 року і завершується 5 березня 2022 року закуплено спеціальне обладнання для реагування під час надзвичайних ситуацій. 
Зокрема - це екскаватор-навантажувач, машина для очищення труб, обладнання для автоматичного очищення стоку, комунальний транспорт для прибирання снігу, трактор Belarus, мотопомпи для стічних вод. 
Закуплено також снігоочисний відвал для трактора та мотовсюдихід, оснащений усім необхідним для реагування на надзвичайні ситуації у малодоступній гірській місцевості тощо. Оглянути спецтехніку можна було на дворі. 
У свою чергу присутні на зустрічі голови громади мали змогу представити свої територіальні громади й розповісти про свої плани. 
А також поділитись досвідом в сфері реалізації транскордонних проєктів та залучення іноземних  інвестицій.  
Для ознайомлення їм було презентовано Регіональний офіс прикордонного співробітництва (BRCT) Сучава, який координує нову програму Interreg NEXT Румунія – Україна 2021-2027.
Присутні отримали важливу інформацію щодо проведення процедур з питань реалізації даної програми, бюджет якої сягає майже 50 млн. євро.
Вона зосереджена, в основному, на екологічному, медичному та соціальному аспектах, які цікаві як українській, так і румунській сторонам.
Тож чимало ініціатив можуть стати спільними і в  перспективі позитивно впливати на  спроможність прикордонних громад. 
І не лише громад, а й на розвиток регіону загалом. 

Відтак як наголосив голова ОДА Віктор Микита на сьогодні діють фундаментальні державні проєкти, до яких вже долучені іноземні партнери. 
Деякі з них на стадії практичної реалізації завдяки президентській програмі Володимира Зеленського «Велике будівництво».
Зокрема, це мережа доріг «Мале карпатське коло» та відновлення транскордонного залізничного пасажирського курсування у межах проєкту «Карпатський експрес». 
А також розбудова міжнародних пунктів пропуску «Ділове – Валя Вишеулуй», «Біла Церква – Сігет Мармацієй» та сервісних зон на українсько-румунському кордоні тощо. 
Для Тячівського району, який межує з Румунією, реалізація названих й майбутніх проєктів  надасть колосальні можливості для розвитку.
В чому, власне, й мали змогу переконатися учасники даної зустрічі.
Любов Немеш