21 квітня – Чистий четвер: що можна і не можна робити цього дня

Чистий (Великий або Страсний) четвер – один з найважливіших днів останнього тижня перед Великоднем. Традиційно він святкується за три дні до Воскресіння Христового. 2022 року дата припадає на 21 квітня. 
Саме в четвер Ісуса Христа було заарештовано первосвященниками та заслано до темниці. Також цього дня Син Божий під час Таємної вечері встановив Таїнство Євхаристії. А тому в храмах, починаючи з Чистого четверга, під час проповіді згадують всі земні страждання Христа перед його розп’яттям на Голгофі. Священники читають дванадцять Страсних Євангелій, адже саме в них розповідається про все те, що пережив Ісус перед стратою. Для кожного вірянина Чистий четвер – особливий день, коли потрібно залишити в минулому свої гріхи, позбутися від тривог, щоб з чистою душею зустріти Великдень.
У наших предків існувала традиція зранку у Страсний четвер занурюватися в будь-яку водойму. Саме тому день прозвали "чистим".
Вважається, що цього дня вода має особливо цілющі властивості, допомагає очистити тіло, дух та оздоровити людину від хвороб.
Також у Чистий четвер традиційно готують свою оселю до світлого свята Великодня. Обов’язково займаються генеральним прибиранням, наводять лад у домі, займаються пранням та іншими домашніми справами. Існує навіть давнє повір’я, згідно з яким, хто не прибере свою оселю в Чистий четвер, той весь рік проведе у сварках з рідними.
Що не можна робити та чому
  • Оскільки в Чистий четвер потрібно прибирати в хаті, заборонено смітити та розкидати речі, щоб не накликати на себе сварок.
  • Виконуючи домашні справи, не можна ледарювати.
  • Не шкодуйте за викинутими речами.
  • В Чистий четвер не залишали брудної посуди та невипраної білизни.
  • Брудну воду після прибирання не виливають в межах будинку, тому що негативна енергія від цього бруду погано вплине на життя родини. Її прийнято виливати на дорогу чи на каміння, де нічого не росте.
  • Не дозволяється позичати гроші, виносити речі з дому.
  • Не ображайтесь і не лайтесь з іншими людьми.
Все ще триває Великий піст, а останній його тиждень вважається найсуворішим, тому заборонено вживати м’ясо, рибу, молочні продукти.