Кінець нульового розмитнення автомобілів: що влада пропонує натомість

Верховна Рада повернула плату за митне оформлення автомобілів, що ввозяться на територію України. Безкоштовне розмитнення було запроваджено невдовзі після початку війни, щоб хоч якось полегшити життя громадянам та бізнесу. Але уряду потрібно наповнювати знекровлений бюджет, тому митні збори та інші податки повертаються. При цьому влада пропонує як "пряник" реформу системи митного оформлення авто. "Апостроф" розбирався, у чому полягають пропоновані нововведення.
Два платежі замість чотирьох
Верховна Рада скасувала безкоштовне розмитнення автомобілів, завезених з-за кордону, яке було чинним з березня, невдовзі після початку російського вторгнення. Мита та інші збори стануть знову актуальними з 1 липня.
Паралельно з цим уряд схвалив і передав до парламенту пакет законопроєктів щодо реформування порядку розмитнення автівок. Це три документи, якими пропонується внести зміни в Податковий, Бюджетний та Митний кодекси.
Законопроєкт №7466 стосується змін до Податкового кодексу щодо запровадження нового способу розрахунку акцизу та ПДВ при розмитненні автомобілів.
Законопроєкт №7467 вносить зміни в Бюджетний кодекс, згідно з якими зокрема скасовується збір на державне пенсійне страхування, який сплачується при першій державній реєстрації авто.
Законопроєкт №7468 пропонує зміни до Митного кодексу, які дають змогу оформлювати розмитнення через портал "Дія".
За допомогою цих законопроєктів влада очевидно хоче пом’якшити невдоволення бізнесу і громадян, яких цілком влаштовувало безмитне завезення автівок.
Пропозиції уряду передбачають, що процес розмитнення автомобілів стане простішим. Головна новація полягає в тому, що на розмір податків більше не впливатиме вартість автомобіля. Саме цей показник є зараз базовим при розрахунку більшості платежів і викликає постійні суперечки між митними органами і власниками машин. Перші вважають, що вартість штучно занижується за допомогою різного роду махінацій. Другі - що митники навпаки прагнуть необгрунтовано її завищити для того, щоб збільшити базу оподаткування.
Нагадаємо, що за нині діючим законодавством при ввезенні автомобіля на територію України необхідно внести до державного бюджету чотири різних платежі: акциз, ПДВ, ввізне мито та збір на обов’язкове державне пенсійне страхування.
Три з чотирьох податків напряму залежать від вартості автомобіля. ПДВ складає 20% від неї, ввізне мито - 10%, а пенсійний збір - 3-5%, в залежності від вартості (що дорожчий автомобіль, то відсоток вищий).
Акцизний збір від ціни автомобіля не залежить. Він розраховується за спеціальною формулою:
Ставка = Ставка базова х К двигун х К вік
Базова ставка залежить від типу та об’єму циліндрів двигуна.
Для бензинових двигунів об’ємом до 3000 кубічних сантиметрів вона складає 50 євро, понад 3000 кубічних сантиметрів - 100 євро.
Для дизельних об’ємом до 3500 кубічних сантиметрів - 75 євро, понад 3500 кубічних сантиметрів - 150 євро.
К двигун - об’єм циліндра двигуна в літрах.
К вік - кількість повних років, починаючи з року, наступного за роком випуску автомобілю до року його ввезення. Для нових автомобілів цей коефіцієнт дорівнює 1. Для автомобілів, яким виповнилося 15 повних років і більше, - 15.
Нова концепція, запропонована урядом, спрямована на те, щоб майже повністю відмовитися від використання вартості автомобіля як основи для розрахунку вартості розмитнення авта, а також скоротити кількість платежів. Мито і пенсійний збір пропонується взагалі скасувати. Таким чином залишаться лише два платежі - ПДВ і акциз.
Основою для їх розрахунку стане такий собі проміжний показник, який називається "ставкою податку". Він обчислюється за формулою:
Ставка = Ставка базова х К
Ставка базова це число, яке встановлюється залежно від віку автомобіля. Для нових автівок вона дорівнює 1,54 євро. Зі збільшенням віку вона поступово знижується, і для десятилітньої машини становить 0,53 євро. Для авт, старших за 10 років базова ставка дорівнює 0,7.
Таблиця значень базової ставки залежно від віку машини наводиться в законопроєкті.

К - складний коефіцієнт, який обчисолюється за формулою:
К = Ко х Кт х Кек,
де Ко - об’єм двигуна в кубічних сантиметрах (тобто 1400, а не 1,4);
Кт - коєфіцієнт, що залежить від типу двигуна. Для бензинових двигунів він дорівнює 1, для дизельних - 1,2, для гібридних машин (обладнаних, крім двигуна внутрішнього згоряння, електродвигуном) - 0,5;
Кек - коефіцієнт ексклюзивності. Для автівок бюджетного сегменту він дорівнює 1. Для машин, чия вартість перевищує 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня поточного року (у 2022 році це 2 427 500 гривень, або 83,33 тисячі доларів за поточним курсом НБУ) - 2. Тобто, це додатковий податок на дорогі ексклюзивні машини.
Розміри ПДВ і акцизу при розмитненні будуть визначатися на основі обчисленої ставки за формулами:
ПДВ = Ставка х 3,5 х 20 %
Акциз = Ставка / 2
Зробивши нескладні обчислення, підсумовуємо, що загальний обсяг оподаткування (ПДВ плюс акциз) буде дорівнювати 1,2 ставки.
При цьому планується повністю звільнити від плати за розмитнення ввезені електромобілі.

Мої роки - моє багатство

Як було зазначено вище, головна відмінність пропонованої системи розмитнення від поки що чинної полягає в тому, що з неї майже повністю випаде вартість самого автомобіля. На думку авторів документу, це покладе край численним зловживанням, на які пускаються громадяни для того, щоб зекономити на розмитненні. Вже не буде сенсу фальсифікувати договори купівлі-продажу, накручувати показники пробігу на одометрах, описувати неіснуючі пошкодження, які знижують ціну автомобіля тощо.
Єдиний випадок, в якому вартість дійсно гратиме роль, - коли йдеться про дорогий автомобіль, вартість якого наближається до 375 мінімальних зарплат, оскільки в разі перевищення цього показника вартість розмитнення одразу буде збільшуватися вдвічі. Тож можна передбачити, що покупці таких машин не поскупляться на докази, що їхні "коники" не такі дорогі, як здаються.
Ще одна відмінність полягає в діаметральній зміні ставлення авторів реформи до віку автомобіля. Якщо при нинішній системі вартість розмитнення авта зі збільшенням віку, при інших рівних параметрах, зростає, то в майбутньому вона навпаки має знижуватися.
Кожний підхід має свою логіку. Нинішній певним чином стимулює покупців приганяти з-за кордону якомога новіші машини, щоб зекономити на митних платежах.
Новий підхід, у свою чергу, констатує очевидний факт, що вартість автомобіля з віком знижується. Відповідно і вартість його розмитнення має ставати меншою.
Порахуємо, скільки коштуватиме в обох системах розмитнення автівок різного року випуску.
Для прикладу візьмемо дизельне авто з об’ємом двигуна 2 літри, вартість якого складає 5 тисяч євро.
Якщо такому автомобілю, наприклад, три роки, то за нинішньою системою, оподаткування акцизний податок на нього складатиме:
75 х 2 х 3 = 450 євро.
ПДВ, мито і пенсійний збір складуть разом 33% його вартості, тобто 1650 євро.
Отже в сумі розмитнення коштуватиме 2100 євро.
За пропонованою системою базова ставка для трьохрічної машини дорівнює 1,02 євро. Тож ставка податку складе:
1,02 х 2000 х 1,2 х 1 = 2448 євро.
Відтак загальна вартість розмитнення:
2448 х 1,2 = 2938 євро.
Таким чином, за новою системою розмитнення відповідного авта вийде дорожче.
Тепер уявимо такий же самий автомобіль такої ж вартості, тільки десятирічний.
За нинішньою системою оподаткування, акциз при його розмитненні помітно збільшиться через збільшення віку - до 1500 євро. Всі решта податки, які залежать тільки від ціни, будуть на тому ж рівні - 1650 євро.
Таким чином загальна вартість розмитнення десятирічного автомобіля буде більшою ніж для трирічного і складе 3150 євро.
Якщо новій системі дадуть "зелене світло", базова ставка для такого авта дорівнюватиме всього 0,53 євро. Відтак ставка оподаткування буде нижчою:
0,53 х 2000 х 1,2 = 1272 євро.
А загальна вартість розмитнення складе 1526 євро, що набагато менше, ніж для трирічного авта.
Таким чином, при нинішній системі при інших рівних умовах дешевше розмитнювати трирічну машину, ніж десятирічну, а у новій буде навпаки.
Хоча, звичайно, ці розрахунки дуже умовні і не враховують всім відомої різниці між технічним станом і вартістю обслуговування трьох- і десятирічних автівок.
Щоправда, наведені вище розрахунки стануть дійсними тільки в 2027 році. Тож на перших порах розмитнення буде суттєво дорожчим.
Уряд пропонує перехідний період з 2022 по 2026 рік, протягом якого базові ставки будуть поступово знижуватися. Наприклад, в нинішньому році базова ставка для нових автомобілів дорівнюватиме 2,2 євро, в 2023 році - 2,07 євро, в 2024 - 1,94 євро, в 2025 - 1,8 євро, в 2026 - 1,67 євро. І нарешті лише в 2027 році досягне передбаченого законом значення 1,54 євро.
Але протягом цього часу законодавство щодо розмитнення автомобілів може знову змінитися. Наприклад, закон про діючу формулу визначення акцизного податку, яку зараз хочуть скасувати, був ухвалений менше чотирьох років тому - в листопаді 2018 року.

Надія на "Дію"

Є й ще одна новація, яку пропонує уряд, - запровадження розмитнення через додаток "Дія" без огляду транспортного засобу фахівцями експертної служби Міністерства внутрішніх справ України, за винятком тих випадків, коли власник сам захоче такий огляд пройти.
Завдяки переходу розмитнення в онлайн, на думку урядовців, максимально будуть обмежені особисті контакти між власниками автівок і митниками, що дозволить значно скоротити час на оформлення і потенційно зменшить кількість ситуацій, які стимулюють корупцію.
Перспективи ухвалення і запровадження нового законодавства різні сторони оцінюють по різному. Уряд випромінює оптимізм і активно анонсує вже найближчим часом роботу нової системи.
В той же час, представники громадського руху "Авто Євро Сила", який традиційно представляє інтереси "євробляхерів" і виступає за скасування податків при розмитненні, висловлюють впевненість, що урядові законопроєкти є лише димовою завісою, яка покликана відволікти увагу громадськості від повернення до платного розмитнення.