Без яйцеклітини і сперматозоїдів. Вчені створили повноцінний синтетичний ембріон

Вчені Кембриджського університету вперше змогли виростити повноцінний синтетичний ембріон миші зі стовбурових клітин.

Ембріони, створені без участі сперматозоїдів і яйцеклітин, проіснували лише вісім днів. Але дослідницька група каже, що отримала інформацію, яка допоможе краще зрозуміти розвиток людини та вивчити причини невдалої вагітності.

Інші вчені попереджають, що, хоч техніка і перспективна, але попереду ще багато перешкод - як наукових, так і законодавчих.

Дослідники з Кембриджського університету та Каліфорнійського технологічного інституту опублікували свої результати у журналі Nature.

Технічно ця команда не перша, хто заявив про створення синтетичного ембріона миші. Аналогічні дослідження нещодавно оприлюднили науковці з Ізраїлю.

Водночас британські автори зазначили, що їхня робота проходила процес рецензування близько року, ще до того, як ізраїльську статтю представили для публікації, і вони стверджують, що їхня модель - складніша, ніж будь-яка інша на сьогодні.

"Це дійсно перша модель, що дозволяє вивчати розвиток мозку в контексті всього ембріона, що розвивається", — розповіла авторка дослідження Магдалена Зерницька-Гетц, професорка Кембриджського університету та Каліфорнійського технологічного інституту.


Кембриджська команда вивчала ранні стадії вагітності протягом останнього десятиліття, але багато з них приховані від очей в утробі матері.

Імітуючи природні процеси в лабораторії, вони підготували культури трьох основних типів ембріональних стовбурових клітин мишей та зібрали з них конструкцію, яка повторює ембріон на перших стадіях його розвитку. Її помістили в живильне середовище, аналогічне утробі самиці миші.

У підсумку ембріон отримав "не лише мозок, а й повноцінне серце, що б'ється, та всі компоненти, необхідні для роботи тіла", розповіла Зерницька-Гетц.