Глобальне потепління призведе до суперзлив, – вчені

Вчені Копенгагенського університету у співпраці з Данським метеорологічним інститутом показали, що причиною історичної суперзливи над Копенгагеном у липні 2011 року стало глобальне підвищення температури. Про це повідомляється у статті, опублікованій у журналі Geophysical Research Letters.
Дослідники провели різні симуляції погодних умов 2 липня 2011 року, коли на північ від Копенгагена пройшла злива, що призвела до повені. Прогони моделі (всього 13) відповідали одному з п’яти сценаріїв глобальних температур: -1 градус Цельсія до норми (доіндустріальна епоха), 0 (норма в 2011 році), а також +1, +2 і +3 градуси Цельсія. Відстань між точками даних моделі, відоме як розмір сітки, склала близько 2,5 кілометра. Для порівняння, точки сітки глобальної кліматичної моделі зазвичай знаходяться на відстані щонайменше 50 кілометрів одна від одної.

Вчені показали, що як ризик повені, так і ризик досягнення безпрецедентної інтенсивності опадів збільшуються з потеплінням клімату. Зокрема, ризик виникнення такої події виявляється майже вдвічі вищим за те, що могло б бути реалізовано без присутності антропогенного потепління.
Хоча саме явище хмарного вибуху, що спричинило катастрофічну зливу зі збитками близько 800 мільйонів євро, не можна безпосередньо пов’язати з глобальним потеплінням, автори зазначають, що ця подія відповідає прогнозам кліматичної моделі. За словами авторів, результати дослідження мають велике значення для ухвалення рішень, коли людство зіштовхнеться зі стихійними лихами, які можна буде безпосередньо пов’язати зі зміною клімату.