Мавпяча віспа в Україні: наскільки заразна, які симптоми, що робити, щоби не захворіти

Що сталося

15 вересня ушпиталили пацієнта з підозрою на віспу мавп. Де саме – не повідомляють. Наразі хворий у стаціонарі, має легкий перебіг хвороби, пише пресслужба МОЗ. Остаточне підтвердження випадку буде лише після висновку референс-лабораторії Центру громадського здоров’я. 


2

Що таке мавпяча віспа

Це віспоподібне захворювання, що спричинюють віруси родини поксвірусів. Вона подібна до натуральної віспи, проте має меншу летальність та легші симптоми. До 2022 року її фіксували в країнах Центральної та Західної Африки, наразі ж більше половини зафіксованих випадків припадає на Південну та Північну Америку, розповідають у МОЗ.


3

Але це ж один випадок! Хіба це вже спалах?

Так, підтвердив LIGA.Life начальник відділу реагування на надзвичайні ситуації ЦГЗ Антон Фабіш. Про це йдеться, наприклад, у керівництві ВООЗ щодо спостереження та розслідування випадків віспи мавп від 25 серпня 2022 року: "Один випадок віспи мавп вважається спалахом. Через ризики для громадського здоров’я, пов’язані з поодинокими випадками віспи мавп, лікарі повинні негайно повідомляти про можливі випадки національні чи місцеві органи влади у сфері громадського здоров’я".


4

Як діагностують мавпячу віспу

ПЛР-дослідження залишається рекомендованим методом діагностики. Саме так діагностували захворювання у першого лабораторно підтвердженого хворого. Тестування провів обласний Центр контролю та профілактики хвороб МОЗ. 


5

Симптоми

Від інфікування до появи симптомів зазвичай минає 6-16 днів, але може бути й 5-21 день, повідомляє Центр громадського здоров’я. За симптомами інфекцію можна розділити на два періоди:

 1. Період проникнення вірусу до організму.Супроводжується:

 •  гарячкою;

 • сильним головним болем;

 • збільшенням лімфатичних вузлів;

 • болем в спині та м'язах;

 • сильною астенією (слабкістю). 

Такі симптоми можуть тривати до п’яти днів.

2. Починається період висипки (через 1-3 дні після появи лихоманки).

 • У 95% випадків спочатку виникає на обличчі, потім поширюється на інші частини тіла, найчастіше на долоні та стопи. 

 • Висип проходить різні стадії, пухирці наповнюються рідиною, потім покриваються кірочками, які пізніше відпадають. 

 • До повного зникнення кірочок може пройти три тижні. 

 • У деяких пацієнтів перед появою висипки збільшуються лімфатичні вузли. Це характерна ознака віспи мавп в порівнянні з іншими схожими захворюваннями.

В одних людей мавпяча віспа може викликати легкі симптоми, в інших – серйозні наслідки з потребою лікування в стаціонарі, зауважує МОЗ. 
У групу підвищеного ризику входять вагітні, діти та люди з ослабленим імунітетом, імунодефіцитом. 
У першого лабораторно підтвердженого хворого пацієнта із симптомів захворювання наразі є підвищена температура, висип на тілі, аритмія. 6

Як передається вірус

За словами першого хворого пацієнта, він не мав контактів із хворими на віспу мавп та не виїздив за кордон. Тим не менш, поява симптомів захворювання і попередні результати збору епідеміологічного анамнезу вказують на те, що пацієнт був інфікований в одному з великих міст країни. 

"Наразі епідеміологічне розслідування випадку триває, зразки від хворого передано до референс-лабораторія ЦГЗ. Ми з’ясовуємо обставини для формування кола контактних осіб і подальшого контролю над поширенням захворювання", – розповідає Фабіш. 


7

Наскільки заразна ця віспа? Така як ковід? Чи грип?

Ковід і грип передаються повітряно-крапельним шляхом, нагадує Фабіш. Для віспи мавп основним шляхом передачі залишається все ж передача через фізичний контакт з інфекційним висипом, струпами або біологічними рідинами організму хворої людини: "Йдеться про спілкування з близької відстані, дихання, дотики, поцілунки, секс. Але, на відміну від грипу чи ковіду, для передавання віспи мавп респіраторним шляхом необхідні безпосередня близькість та більш тривалий за часом контакт". 

Під час вагітності вірус може проникати через плаценту, що спричиняє внутрішньоутробний вплив на плід та вроджену інфекцію у немовляти, додає експерт.


8

Що означає "діти гірше переносять цю віспу"

Іноземні дослідження, зокрема Центрів контролю та профілактики хвороб США, свідчать, що діти до восьми років з екземою та іншими захворюваннями шкіри, з ослабленим імунітетом можуть важче переносити віспу мавп, розповідає Фабіш. У цих випадках "важче" означає підвищення температури тіла, кашель, появу утрудненого ковтання. 
Але кожна дитина по-своєму переносить ту чи іншу хворобу, тому необхідно стежити за її перебігом і за потребою звертатися по меддопомогу.  
"Щоби заспокоїти батьків, зазначу, що багатонаціональний спалах віспи мавп 2022 року спричинений вірусом Clade IIb, який зазвичай спричиняє легкий перебіг хвороби. Наразі дані про потенційні ускладнення від інфекції Clade IIb у дітей відсутні", – підкреслює начальник відділу реагування на надзвичайні ситуації ЦГЗ.9

Чи є вакцина проти цієї віспи

Так. Але її виробництво та запаси у світі дуже обмежені. Всесвітня організація охорони здоров’я поки не рекомендує масову вакцинацію. В Україні, зауважує Фабіш, потреби у щепленні проти мавпячої віспи наразі немає.


10

Як лікується мавпяча віспа

Специфічного лікування від віспи мавп немає. Вірус віспи мавп зазвичай лікують симптоматично (знеболювальне, жарознижувальне).

Підозрюючи у себе віспу мав, підкреслюють в МОЗ, варто звернутися по меддопомогу, використовуючи захисну маску, рукавички тощо. Перебувати на самоізоляції треба, поки всі пухирці не покриються кіркою, струпи не відпадуть, а під ними не утвориться новий шар шкіри. Важливо, що йдеться також про ті виразки, які всередині тіла, до прикладу, в роті.


11

Що тепер робити українцям

Профілактика віспи мавп ідентична з профілактикою багатьох інфекційних захворювань, зазначає Фабіш:  

 • регулярно мити руки з милом або використовувати дезінфекційний засіб на спиртовій основі після відвідування місць скупчення людей, перед вживанням їжі, після відвідування вбиральні та перед тим, як торкатися власного обличчя;

 • уникати тісного контакту "шкіра до шкіри" з людьми, у яких є симптоми, схожі на віспу мавп. 

За даними ВООЗ, каже експерт, однією з головних груп ризику для цього захворювання є люди, що мають кількох або нових статевих партнерів. 

"Тому варто бути обережними у своїх сексуальних контактах, пам'ятати про захворювання, постійно перевіряти себе на наявність висипу – характерного симптому віспи мавп", – додає Фабіш.  

Наразі, за його словами, українці можуть продовжувати жити звичним життям, але не нехтувати правилами особистої гігієни. 

"Зважайте на те, що віспа мавп не є новим захворюванням. Вперше у мавп на території Африки її зафіксували наприкінці 1950-х років, а у людини – у 1970 році. Віспа мавп подібна до натуральної віспи, проте має меншу летальність та легші симптоми", – підкреслює Фабіш.