У Словаччині археологи виявили доісторичне масове поховання з обезголовленими останками

Німецькі археологи виявили у Словаччині масове доісторичне поховання з обезголовленими останками людей. У масовій могилі поблизу виноробного містечка Врабле було виявлено останки 38 осіб.
Розкопки проводила команда з Центру спільних досліджень (CRC) Кільського університету (CAU) та Археологічного інституту Словацької академії наук, які проводили дослідження на місці одного з найбільших поселень раннього неоліту в Центральній Європі.
Місцевість Врабле-Вельке-Лехембі була заселена між 5250 і 4950 роками до нашої ери. Тут було розташовано три села, які загалом складалися з 313 будинків. Південно-західне з трьох поселень було оточене подвійним ровом довжиною 1,3 км, який, швидше за все, служив межовим знаком, а не оборонним цілям.
Археологи, які розкопували рів, знайшли 38 осіб у масовій могилі на площі 15 квадратних метрів. За винятком останків маленької дитини, всі померлі, схоже, були обезголовлені. Мартін Фургольт з CAU зазначив: 
У масових могилах із неясним розташуванням ідентифікація особи зазвичай базується на черепі, тому для нас цьогорічна знахідка представляє особливо складну ситуацію під час розкопок.
Фото: Dr. Till Kühl, Institute for Pre- and Protohistoric Archaeology/Kiel University
Знахідка викликає багато питань. Кілька кісток в іншому анатомічному положенні свідчать про те, що вже скелетовані тіла були засунуті в середину траншеї, щоб звільнити місце для нових. На деяких скелетах також зберігся перший шийний хребець, що вказує на те, що голова була обережно видалена, а не внаслідок поспішної насильницької дії. Керівник проєкту доктор Марія Вундерлік зазначає:
Може здатися очевидним припустити різанину з людськими жертвами, можливо, навіть у зв’язку з магічними чи релігійними ідеями. Військові конфлікти також можуть відігравати роль, наприклад, конфлікти між сільськими громадами або навіть внутрішні, у цьому великому населеному пункті. Чи, можливо, ці люди стали жертвами мисливців за головами, чи їхні односельці практикували особливий культ смерті, який не мав нічого спільного з міжособистісним насильством? Є багато можливостей, і важливо залишатися відкритим для нових ідей та думок. Але беззаперечно, що ця знахідка поки що є абсолютно унікальною для європейського неоліту.